עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

נאומו של אביב כוכבי

ב-29 לינואר 2021 פורסם בכאן שגורמים בצה״ל אומרים כי כוכבי לא תיאם את נאומו התוקפני עם ראש הממשלה ושר הביטחון וכי המסר הופנה לאיראנים, לקהל הישראלי ורק אז לציבור האמריקני, טענו הגורמים.

בנאום אמר הרמטכ"ל כי החזרה להסכם הגרעין היא טעות ולדבריו "כל הסרה של לחץ תיתן לאיראן חמצן להגיע לפצצה".

כוכבי אמר גם כי "איראן הגדילה את כמות החומר המועשר מעבר למותר, ופיתחה צנטריפוגות שמאפשרות להגיע לפצצה גרעינית בתוך כמה חודשים ואפילו שבועות. הנחיתי את צה"ל להכין כמה תוכניות אופרטיביות בנושא ואנחנו שוקדים עליהן".

אין זו הפעם הראשונה בו רמטכ"ל נושא נאום תוקפני שמעורר הדים. בגיליון ערב ראש השנה תשכ"ז על עיתון במחנה פורסם ריאיון מיוחד עם הרמטכ"ל. רבין התייחס בו להתמודדות עם הפעילות החבלנית העוינת והבחין בין מצרים, ירדן ולבנון, שהתנגדו לפעולות החבלה, ובין סוריה, שתמכה בהן. להלן דבריו כפי שמופיעים אצל עמי גלוסקא, בספרו אשכול, תן פקודה!:

מרכיבי המצב השורר כיום ביחסי ישראל-סוריה הם שונים, ומצריכים שיטת פעולה שונה מצידנו […] התגובה על פעולות סוריה – בין אם הן מתבטאות בחבלה, בהטיה או בתוקפנות בגבול – צריכה להיות נגד מבצעי החבלות ונגד השלטון התומך בחבלות אלו […] פה צריכה המטרה להיות שינוי החלטות השלטון וסילוק מניעי הפעולות. הבעיה עם סוריה היא אפוא במהותה התנגשות עם השלטון.

ההצהרה הזאת של רבין תאמה היטב את הטענות והחשדות במוסקבה ובדמשק לפיהם ישראל זוממת להפיל את המשטר המהפכני בסוריה. היא העמידה במבוכה קשה את הדיפלומטיה הישראלית, שהדפה תמיד את הטענות הללו והסבירה כי המשטר הפנימי במדינות ערב אינו מעניינה של ישראל. ההדים השליליים בעולם והביקורת בעיתונות ובמערכת הפוליטית הישראלית חייבו את ראש הממשלה להגיב. אשכול שיגר לרבין מכתב נזיפה חריף מאוד.[1]

בפומבי פרסם ראש הממשלה בעקבות ישיבת הממשלה ב-19 בספטמבר הודעה בנוסח מעודן, שרק רמזה על הסתייגותו מדברי הרמטכ"ל, אך חזרה והטילה את האחריות לפעילות החבלנית על ממשלת סוריה. הודעת הממשלה נפתחה כך:

פיסקה מסוימת בראיון שנתן הרמטכ"ל בבמחנה בערב ראש השנה נתפרשה שלא כהלכה, ושלא בהתאם לכוונותינו. שוחחתי עם הרמטכ"ל על כך, והנני רואה צורך לחזור ולקבוע, שמדינת ישראל אינה מתערבת בענייני פנים של מדינות אחרות ומשטריהן.

גלוסקא מציין, שזו לא הייתה הפעם הראשונה שאשכול ראה צורך להעמיד את רבין על מקומו. שנתיים קודם לכן, ב-24 בספטמבר 1964, כתב אשכול מכתב "אישי בהחלט" לרבין: "בזמן האחרון נתקל אנוכי לעתים תכופות בעיתונות וברדיו בהכרזות מדיניות מיוחסות אליך. נראה לי כי יש להימנע ככל האפשר בהכרזות מסוג זה, ואם הן כורח המציאות יש לתאם אותן עם הנוגעים בדבר".

נכון לעכשיו, לא נזף ראש הממשלה באביב כוכבי (לפחות לא באופן גלוי).


[1]  לפי יורם פרי (מצוטט אצל גלוסקא), אשכול שקל להדיח את רבין, אבל הוא לא חפץ בוייצמן כרמטכ"ל, וגם שרי אחדות העבודה השפיעו עליו להימנע מהצעד הזה. לפי גלוסקא, קשה להניח, שאשכול יכול היה להדיח את רבין הפופולרי כל-כך בגלל דבריו בראיון. הדבר לא היה מתקבל בנקל הן בצבא והן בציבור.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: