עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

עימות בין ג'ו ביידן למנחם בגין יוני 1982

ב-06 לאוקטובר 2020 פורסמו בערוץ 20 הדברים הבאים:

ב-22 ביוני 1982, המועמד לנשיאות ג'ו ביידן היה סנטור צעיר מדלאוור. במהלך ישיבה של ועדת קשרי החוץ בסנאט, התפתח עימות בין ביידן לבין ראש ממשלת ישראל דאז מנחם בגין, וביידן איים בהפסקת הסיוע לישראל.

מנחם בגין לא התבלבל והגיב בתקיפות: "אל תאיים עלינו להפסיק את עזרתך. זה לא יעבוד. אני לא יהודי עם ברכיים רועדות. אני יהודי גאה עם היסטוריה תרבותית של 3700 שנה. איש לא נחלץ לעזרתנו כשמתנו בתאי הגזים והתנורים. איש לא נחלץ לעזרתנו כשחתרנו ליצור את מדינתנו. שילמנו על זה. נלחמנו על זה. מתנו על זה. אנו נעמוד על עקרונותינו. אנחנו נגן עליהם. ובמידת הצורך אנו נמות עליהם שוב, עם או בלי עזרתך".

ביידן הסנטור כששמע את אמירותיו החריפות של בגין, דפק בכעס על השולחן. בגין בתגובה השיב לו: "השולחן הזה מיועד לכתיבה ולא לאגרופים. אל תאיים עלינו בסיוע חיתוך. האם אתה חושב שמכיוון שארה"ב מלווה לנו כסף היא רשאית לכפות עלינו את מה שעלינו לעשות? אנו אסירי תודה על הסיוע שקיבלנו, אך אסור לאיים עלינו. אני יהודי גאה. שלושת אלפים שנות תרבות מאחורי, ואתה לא תפחיד אותי באיומים. שימו לב: אנחנו לא רוצים שחייל אחד שלכם ימות למעננו".

כשהסתיימה הפגישה, ניגש לבגין אחד הסנטורים ושיבח אותו על עמדתו התקיפה. כנראה שכאשר נציגנו בטוחים בעצמם, הם גם זוכים לכבוד.

עד כאן תיאור הדברים מערוץ 20. במאמר שפורסם בוואלה ב-11 במאי אותה שנה נאמר שבקריאת הדיווחים מהמפגש, מסתבר שביידן דיבר בלשון תיאורית, ולא מנחה: הוא אמר לבגין מה עלול לקרות – יהיה לחץ לקצץ בסיוע לישראל – ולא אמר שהוא ימליץ לעשות כן.

ואכן בדיווח של הניו-יורק טיימס מה-23 ביוני 1982 צוטט ביידן אומר שהוא לא מבקר את ישראל בנוגע למבצע בלבנון אך ציין שישראל חייבת לעצור את מדיניות הקמת התנחלויות חדשות בגדה המערבית. לפי דבריו, ישראל מאבדת תמיכה בארצות הברית בגלל מדיניות ההתנחלויות. שום אזכור לאיום בקיצוץ בסיוע הצבאי.

בלי שום קשר. לפי מעריב מה-1 לאוקטובר 1982, בפגישה שהייתה לשגריר ישראל, משה ארנס, עם הועדה אמר ביידן כי היחסים בין שתי המדינות מידרדרים, והביע חשש שהם עלולים להתקרב לנקודת שפל מסוכנת. הפעם היה זה דווקא בנוגע למעשיה של ישראל בלבנון ולא בקשר למדיניות ישראל בשטחים.

בשני המקרים בכל אופן לא הייתה התייחסות ישירה לקיצוץ בסיוע הביטחוני. עם זאת, עלי לציין, שלא עמד בפני תיעוד רשמי של שתי הפגישות.[1] אבל אני גם לא יודע את מי ציטטו בערוץ 20 ואפילו לאיזה מקור התייחסו בוואלה.

לסיכום מדובר בסיפור נחמד שמציג איך בגין עמד בגבורה מול האמריקנים ושמר על הכבוד היהודי. עם זאת, יש לציין שלא תמיד עמידה על הכבוד הלאומי עוזרת. בנימין נתניהו יצא בכל הכוחות נגד אובמה ומדיניותו בנוגע לאיראן. ומה קיבלנו בסוף, אובמה לא הטיל ווטו על הצעת הגינוי שהועלתה באו"ם כנגד ישראל.


[1] ב-10.11.2020 פרסם ארכיון המדינה בפייסבוק שהדיווח המקורי על השיחה מופיע בתיק "רה"מ מנחם בגין – ביקור בארה"ב", א-8196/10. לפי ארכיון המדינה, ב-24 ביוני דיווח בגין לממשלה על חילוקי דעות בתוך הממשל עצמו בקשר למלחמה בלבנון ועל פגישתו עם הסנטורים. הדיווח מופיע בספר "מנחם בגין ראש הממשלה השישי" בהוצאת הארכיון, בעריכת אריה נאור וארנון למפרום, עמ' 577-572.

תגובה אחת על “עימות בין ג'ו ביידן למנחם בגין יוני 1982

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: