עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

דעות ומחשבות של תושבי הגדה המערבית לגבי העתיד

ב-10 ביולי 1967 שלח שלמה הלל מכתב לשר החוץ אבא אבן ובו מספר נקודות משותפות לגבי עמדת מנהיגי ונכבדי הגדה המערבית:

כולם, לרבות הקיצוניים ביותר שביניהם, טענו שיש כיום למצוא הסדר של קבע בין ישראל לגדה, וטענו כי יהיה בהסדר כזה כדי להפיג המתיחות בין ישראל לארצות ערב.

בשלב ראשון של ההידברויות, רוב הנכבדים גילה רצון בהסדר שיאפשר קיום עצמאי של הגדה המערבית, בצרוף רצועת עזה, והקמת יחידה מדינית פלסטינאית. בזמן האחרון נשמעות יותר דעות כי כל הסדר מותנה בהסדר עם חוסיין; מספר אנשים מאלה שהביעו דעתם הברורה קודם לכן שיש להקים יחידה פלסטינאית עצמאית, שלא תהיה כפופה לירדן, שינו כיום את טעמם. יש יסוד להניח ששינוי זה נובע מכך שגדל החשש כי בסופו של דבר יחזור חוסיין לגדה.

אלה שתמכו בהקמת מדינה פלסטינאית עצמאית, הסבירו שבשלב מאוחר יותר לאחר שהיא תקום, ניתן יהיה להגיע להסדר עם חוסיין, כך שתיווצר קונפדרציה או כל מסגרת אחרת שתאפשר שיתוף פעולה הדוק בין ישראל, המדינה הפלסטינאית ועבר הירדן.

יש לציין שהשאיפה למדינה עצמאית הייתה חזקה ביותר באזור שכם בו בזמן שבאזור חברון הייתה שאיפה להמשך התחברות עם ירדן.

הנוצרים היו במיוחד מעוניינים במדינה עצמאית, רבים מהם הביעו רצון לסיפוח ממשי לישראל ורבים עוד יותר הביעו מורת רוח מכל מחשבה לחזור לחוסיין.

בסך הכול ניתן לומר כי הושמעו ע"י מנהיגי ונכבדי הגדה דעות לכאן ולכאן. אין כל ספק שתהיינה תנודות בדעות אלו שתושפענה במיוחד מהמחשבות, הדעות או השמועות באם יש סיכוי להחזרתו של חוסיין, באם ישראל תצליח להחזיק מעמד בשטחים הכבושים או באם ישראל תצטרך לסגת מול לחץ זה או אחר.

מקור: ארכיון המדינה, חצ-4088/9 (נדלה מהאתר של מכון עקבות).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: