עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

הדרך לאוסלו: משא ומתן סודי עם אש"ף, ינואר-ספטמבר 1993

לאחרונה קיבל ארכיון המדינה אוסף מסמכים המתעדים את "תהליך אוסלו" מדר' יאיר הירשפלד, לצד מסמכים נוספים על פעילותו של מכון המחקר שהקים, הקרן לשיתוף פעולה כלכלי (ECF). המסמכים מלמדים שקדמו לתהליך מגעים בין הירשפלד וביילין לבין מנהיגים פלסטינים בגדה המערבית ובעזה, עוד בשנת 1989, בעקבות האינתיפאדה הראשונה. בין המנהיגים היו פייסל חוסייני וחנאן עשראווי, שהשתתפו במשלחת הפלסטינית לשיחות וושינגטון. הם היו קשורים לאש"ף אך לא חברים רשמיים בארגון. בשנת 1989 גם התקיימו בהאג, בירת הולנד "שיחות קרבה" בין פלסטינים וישראלים, בהם הירשפלד וביילין, ששימשו אף הן הקדמה לתהליך אוסלו. גם פגישות אלו, לצד מגעים עם תושבי השטחים תומכי ירדן, מתועדות באוסף הירשפלד. באוסף מגוון רחב של תכניות לשיתוף פעולה עם הפלסטינים וגורמים אזוריים לאחר חתימת ההסכמים, הצעות להסדר הקבע וחומרים מדיניים נוספים, ראו קישור לתיקי האוסף באתר הארכיון.

בפרסום זה אנו מביאים בפעם הראשונה עדות ממקור ראשון על השיחות. האוסף בנושא הסכם אוסלו, שנסרק ומופיע באתר ארכיון המדינה (ורובו במיכלים פ 5513, פ 5614),  כולל פרוטוקולים, טיוטות הסכם, דיווחים לראש הממשלה רבין ולשר החוץ פרס ורישומי פגישות פנימיות של משתתפי הצד הישראלי במשא ומתן. הם אינם כוללים פגישות בדרג גבוה בהן השתתף ראש הממשלה רבין, ולצורך תיעוד חלקו נעזרנו בספרות הקיימת.

דר' הירשפלד מסר לארכיון גם אוסף "יומני פגישות" ובהם פרוטוקולים  של השיחות בכתב ידו. חלק מהן הודפסו ומופיעים באוסף הסרוק. בעזרתו האדיבה של דר' הירשפלד, גם פוענחה והוקלדה אחת מהשיחות, שלא הודפסו בעבר, והיא מופיעה במבחר התעודות שלפנינו, לצד כמה קטעים חדשים שנסרקו כאיורים לפרסום.

להמשך קריאה לחץ כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: