עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

ראשית דרכו של נתניהו כראש ממשלה

ב-23 ליולי 1996, כחודש לאחר בחירתו של נתניהו לתפקיד ראש הממשלה,  כתב שלמה נקדימון מאמר בידיעות אחרונות תחת הכותרת "אחד בעקבות שמונה". במאמר השווה נקדימון את נתניהו לשמונת ראשי הממשלה שקדמו לו וציין שהוא שונה מקודמיו. יחד עם זאת הוא העלה את השאלה למה הוא לא טורח ללמוד מהם. להלן קטעים מדבריו:  

ידיעות אחרונות, 23.7.1996

נתניהו, כראש הממשלה התשיעי, שונה לחלוטין מכל שמונה קודמיו. הוא אינו בן דור מייסדי המדינה. אין לו עבר של ניהול מערכות צבאיות וביטחוניות. הוא לא בא מהקונגרסים הציוניים, לא הנהיג מחתרת, לא נולד במפלגה. ובשונה מקודמיו, כשזינק לזירות הפוליטיות, לא הסתיר שיעדו הוא ראשות המפלגה והממשלה.

אחר כך, כאשר השיג את שלו, טעה בכך שלא אימץ קטעים מניסיונם של קודמיו. אף אחד מהם לא הרכיב לבדו קואליציה ולא חילק לבדו תפקידים בכנסת. כולם הסתייעו בבעלי הניסיון סביבם. לא כן נתניהו, שמשלם ועוד ישלם שכר לימוד כבד.

אמת, חיכו לנתניהו בפינה. בניגוד לכל קודמיו, הוא לא נהנה אפילו משנייה אחת של חסד. לא מצד חברים בליכוד, מכל מני גוונים, שלא סלחו ולא יסלחו. לא מצד התקשורת, שרבים מאנשיה מתקשים להשלים עם כך שהמועמד שלהם כשל בבחירות. וגם לא מצד עצמו. נתניהו, ללא ספק איש עם יכולת, הפגין במהלכיו לאחר הבחירות חיפזון בלתי-סביר.

חודש ימים בראשות הממשלה הספיק לנתניהו לדעת שאין לו מטה קסמים כמו שהיה למשה המקראי. מצד אחר, לא יקשה עליו לתקן את קלקוליו. עם יותר הקשבה לבעלי ניסיון פוליטי כמיקי איתן, יהושע מצא ורובי ריבלין. יותר שיתוף פעולה עם דוד לוי ואריאל שרון, ועם דן מרידור ובני בגין. עם יותר ערוצים אל זבולון המר, רפאל איתן, אביגדור קהלני, נתן שרנסקי, עובדיה יוסף/אריה דרעי, מאיר פרוש. וכן, בהחלט כדאי לו להיפגש אחת לשבוע עם שמעון פרס, גם אם הוא, נתניהו, רוצה לעשות אחרת.

עד כאן דבריו. כיום, לאחר שתי קדנציות שנמשכו במצטבר כחמש עשרה שנה (בסוף מרץ הוא יסיים 12 שנות כהונה), עולה השאלה האם הפיק לקחים מהקדנציה הראשונה שלו שנמשכה קצת יותר משלוש שנים? יותר מכך, האם לאחר שיסיים את תפקידו (במידה ויסיים) ישכיל מי שיחליף אותו ללמוד מניסיונו של נתניהו?

נחיה ונראה…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: