עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

מכירת מטוסים של ארצות הברית למדינות ערב

היום פורסם בוואלה שנראה כי החלטת הממשל החדש להקפיא את מכירת כלי הטיס לאמירויות היא עמדה עקבית של הנשיא הנכנס. עוד כסנאטור צעיר נאבק ביידן בניסיונות קרטר ורייגן למכור מטוסים מתקדמים לערב הסעודית מחשש מפגיעה בעליונות הצבאית של ישראל ומזליגת טכנולוגיה לגורמים עוינים.

פרשה זו מוכיחה שלמרות הכול לישראל לא הייתה אף פעם שליטה על ייצוא כלי נשק אמריקנים, אפילו כאשר כלי הנשק הללו סופקו למדינות המסווגות רשמית כאויבות ישראל. להלן פרטי המקרה כפי שמובאים בספרם של אנדרו ולסלי קוקבורן, יחסים מסוכנים, העוסק בקשרים החשאיים והחסויים ביחסי ישראל-ארצות הברית.

בפברואר 1978, הנשיא ג'ימי קרטר הודיע לקונגרס שהוא מציע למכור חמישים מטוסי קרב מדגם F-15 לסעודיה. ההודעה הציתה חיש מהר סערת רוחות בקרב ידידי ישראל בארצות הברית. השדולה הישראלית התגייסה למחות על המכירה. טורי הפרשנות בעיתונות התמלאו במאמרי זעם על האיום הפוטנציאלי שהמטוסים הללו מהווים על ביטחונה של ישראל. מפגינים קידמו את פניו של קרטר ובידיהם שלטים שנכתבו במקצועיות, המכריזים: "הלאה אש"ף!" ו"סיוע לישראל – ההשקעה הטובה ביותר לאמריקה!" איש הקשר של הבית הלבן עם הקהילה היהודית התפטר במחאה.

קרטר השיג לבסוף את האישור לעסקת הנשק, אם כי לאחר שהסכים לפצות את ישראל בסיוע צבאי נוסף, שנועד להיות תשובה לאיום שמטוסי ה-F15 הסעודיים הציבו עכשיו. בנוסף לכך, הוסכם שלסעודים לא יינתנו מכלי דלק תואמים, שבהם מצויד המטוס בדרך כלל. ללא המכלים הללו, לא יהיה למטוסים הטווח הדרוש על מנת לתקוף את ישראל.

שלוש שנים אחרי המכירה, הוסר בשקט האיסור שהוטל על הסעודים לרכוש את מכלי הדלק התואמים. היה אפשר לצפות שכניעה כזאת לסעודים תעורר זעם מצד הישראלים, שיימצאו מעכשיו בטווח מפציצי האויב. אבל לא זה האופן שבו מרווין קלמו, נציג התעשייה האווירית בוושינגטון, ראה את הנושא. בסתיו 1981, תוך כדי שיחה בענייני עסקים במשרדו הקרוב לפנטגון, קלמן גלוי הלב לא היה יכול לעצור את העליצות שעוררה בו האירוניה שבמצב. "אתה זוכר את מכלי הדלק ההם, שהסעודים לא היו אמורים לקבל? ואתה זוכר שהאיסור בוטל?" הוא שאל בשובבות. "ובכן, מהו המקום היחיד בעולם שבו עושים את המכלים האלה? הוא צחק בעליזות, כפי שצחקו סוחרי הנשק ושאר הלקוחות הקבועים במסעדת אולימפיה בתל-אביב, שראו בדיחה גדולה בעובדה שמכלי הדלק הידועים לשמצה יוצרו במפעלי התעשייה האווירית ליד תל-אביב. איש מהם לא חשב שמטוסי F-15 סעודיים בעלי טווח מוגדל מהווים איום גדול, אן שיש לדבר זה קשר כלשהו עם אש"ף. מצד שני, הם שמחו מאוד על כך שישראל תקבל את חוזה המשנה מחברת מקדונל דאגלס, יצרנית ה-F-15.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: