מקורות המים בתהליך השלום

אחת מהסוגיות הנמצאות בלב הסכסוך הישראלי ערבי היא סוגיית המים. ברצוני הפעם לחזור למחצית הראשונה של שנות התשעים עת תהליך השלום היה בתחילתו. דרך זה אדגים כיצד אפשר למצוא היום מסמכים מהעבר על ידי השימוש ברשת האינטרנט.

הסיפור מתחיל כך. ב-8 באוקטובר 1993 פורסם בעיתון הארץ דו"ח הסודי, של המכון למחקרים אסטרטגיים שנכתב ב-1991. את הדו"ח חיברו החוקרים יהושע שוורץ ואהרן זוהר מתה"ל ושמו היה "בעיית המים במסגרת הסדרים בין ישראל לערב". הדו"ח כלל מפות מפורטות, המתוות קווי נסיגה של ישראל משטחים ברמת הגולן וברצועת עזה, מתוך מגמה של הגנה על מקורות המים של ישראל ומניעת זיהומם.

בין מסקנות הדו"ח היה ש"לא ייתכנו הסדרי בטחון ללא פתרון שאלת המים. על ישראל לעשות הכול כדי לשמור על נכסי המים הקיימים בידה כיום בשטחים, וויתור בתחום זה יכול להיעשות רק אם תצמח מכך לישראל תועלת מדינית חד-משמעית".

החוקרים קבעו גם, כי יש להתנות ויתור על מקורות מים, המנוצלים על ידי ישראל, בהבטחה ברורה של יבוא מים ממקור חיצוני, או של מימון להתפלת מי ים. הם ציינו כי התרחיש החמור ביותר מבחינתה של ישראל הוא ניתוקה מהגדה, בלא שיבוצעו תיקוני גבולות ובלא שיתוף פעולה עם הפלשתינאים בשטחים אלה.

לא הצלחתי לאתר את הדו"ח עצמו אבל ניתן לגשת לדו"ח כפי שפורסם בעיתון במאגר השלום של סנונית. מאגר השלום אמנם איננו קיים כבר, אך למזלנו יש את ארכיון האינטרנט ובוא ניתנת גישה למאמר.

כמו כן, כבר ציינתי בעבר שארכיון הינו קפסולת זמן. ואכן לפני כחצי שנה חשף ארכיון המדינה לראשונה את חומרי המשא ומתן לחתימת הסכם קהיר (הסכם עזה ויריחו תחילה) ב-4 במאי 1994. לרגל זה העלה ארכיון המדינה לאתר האינטרנט שלו פרסום מיוחד ובו מבחר של תיעוד שעוסק במשא ומתן שניהלו ממשלת ישראל ונציגי הארגון לשחרור פלסטין (אש"פ) לאחר החתימה בוושינגטון על הצהרת העקרונות להסכם ביניים ("הסכם אוסלו") ב-13 בספטמבר 1993.

בנוסף למבחר התעודות הוצגו בפרסום התיקים שמתוכם נלקחו המסמכים. דבר שאפשר למי שמעוניין בכך לעיין בתיעוד רחב יותר של תהליכי המשא ומתן. בין התיקים היה תיק של החטיבה לתכנון מדיני העוסק בתהליך המדיני (חצ-11458/8). בתיק זה מצאתי עותק של המאמר כפי שהופיע בעיתון ולא רק הטקסט כמו בקישור הקודם.

עלי לציין עם זאת שחיפוש אחר שם הדו"ח בגוגל העלה רק שני אזכורים. אחד, היה בתגובה למאמר שפורסם ב-Ynet ב-2005 שבא להסביר את סכנות ההתנתקות ליושבי הקו הירוק. האזכור השני היה במאמר של דליה גרוס מ-1998 בנושא שמירה על הכמות והאיכות של מי תהום בינלאומיים (מופיע ברשימת המקורות).

מכאן שאנשים ראו את הדו"ח מאז שהוא נכתב. ואכן חיפוש בקטלוג המאוחד של הספריות בישראל (ULI) ראיתי שעותק שלו נמצא באוניברסיטת אריאל (אפילו בספרייה הלאומית הוא לא נמצא). מה שבטוח  הוא לא נגיש דרך האינטרנט.

לפחות אני לא מצאתי אותו…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

ליצור אתר אינטרנט אישי בעזרת WordPress.com
להתחיל
%d בלוגרים אהבו את זה: