עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

דברי נתניהו בישיבה מיוחדת לזכרו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין

בהמשך לפוסט הקודם. מספר ימים לפני הנאום הקודם (ב-13 לנובמבר 1995) נשא בנימין נתניהו דברים בישיבה מיוחדת בכנסת לזכרו של יצחק רבין. להלן חלקים מדבריו:

אנחנו מאמינים בצדקת דרכנו, ונמשיך להביע אותה בכל הדרכים הדמוקרטיות. במשטר דמוקרטי כדור של מרצח לא ישנה, ואסור שישנה לא את מדיניותה של הממשלה ולא את עמדתה של האופוזיציה. קיום הוויכוח הזה בין ממשלה לאופוזיציה. הוא נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית, הבנויה על חופש הוויכוח בין זרמים ומפלגות. זהו תפקידה העליון של האופוזיציה, לשאת בנטל העיקרי של הוויכוח הלאומי, שבלעדיו הדמוקרטיה הופכת לרודנות של דעה אחת, לדיקטטורה רעיונית, כי בלי אופוזיציה אין דמוקרטיה.

ההתנקשות הנפשעת ביצחק רבין העלתה במלוא העוצמה את אחת הסכנות האורבות לפתחה של חברה חופשית, בראש ובראשונה הסכנה של אלימות מצד בודדים קיצוניים שאינם מקבלים את הכרעת הרוב ואת שלטון החוק. באלה שמטיפים לאלימות וברצח, באלה שמתארגנים לחולל אותם, באלה עלינו להילחם בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו, ועלינו לעשות זאת בכוחות משותפים, אופוזיציה וקואליציה כאחת, כדי לעוקרם מתוך חיינו ולהבטיח שאין להם מקום בקרבנו.

אך בתוך המערכה נגד הקיצונים המועטים הללו עלינו להיזהר, שלא להטיל אשמה קולקטיבית על ציבור שלם, הנאמן למדינה, המקיים את חוקיה. אני מתייחס בייחוד לציבור הדתי, לציבור המתיישבים ביש"ע, ציבורים שמותקפים קשות בימים אלו, ציבורים שתרומתם הרבה בכל תחומי חיינו היא למעלה מכל ספק. כל ניסיון לנצל את הטרגדיה להשגת רווח פוליטי ולהסתה נגד מחצית העם הוא כמובן פסול מעיקרו.

רבותי, אין כאן אויבי העם ואין כאן אויבי השלום. אין כאן אויבים. לא נאפשר לאף אחד לנצל את המחלוקת בינינו כדי להפוך אותנו לאויבים. נשים קץ אפוא להסתה, וגם לזו הנשמעת בימים אלה. נשים קץ לשנאת חינם, לדה-לגיטימציה של היריב הפוליטי. גם את הוויכוח הקשה ביותר ננהל באופן דמוקרטי וענייני, מתוך כבוד הדדי, סובלנות הדדית. מעל הכול נזכור, שאנו שני חלקים של אותו בית, של אותה משפחה, של אותו עם. בית מפולג לא יוכל לעמוד, אמר הנשיא לינקולן, והדבר נכון שבעתיים לגבי עמנו, שמלחמת אחים שברה את עצמאותו בעבר, ושכוחות גדולים מבחוץ עדיין מתנכלים לו היום. ובייחוד לאחר רציחתו הטרגית של יצחק רבין, זיכרונו לברכה, עלינו לזכור שתחושת היחד של משפחה אחת היא תנאי יסודי לקיומנו, וחובתנו עכשיו לעשות כל מאמץ כדי לשקמה ולחזקה.

כנראה שהכול עניין של פוזיציה…

תגובה אחת על “דברי נתניהו בישיבה מיוחדת לזכרו של ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: