עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

נאום נתניהו בחתימת הסכם וואי

ב-23 לאוקטובר 1998 בעת החתימה על מזכר וואי נשא בנימין נתניהו דברים בזכותו של ההסכם ובעד תהליך השלום. להלן תרגום חופשי של קטעים מתוך דבריו[1]:

[…] היום הוא יום שבו ישראל והאזור שלנו בטוחים יותר. עניין זה הצריך הקרבה של שני הצדדים […] זהו רגע חשוב, שבו אנחנו מעניקים עתיד בטוח יותר ושלום לילדינו ולילדי שכנינו, הפלשתינאים. ניצלנו את הרגע.

אני מבקש מכל האנשים בעלי הרצון הטוב, בעלי הכנות והאמינות, […] להצטרף אלינו ולתמוך בצעד החשוב הזה למען ביטחון העתיד, עתיד של שלום.

אנחנו בטוחים יותר כיום מכיוון שהפעם הראשונה מאז החתימה על הסכמי אוסלו אנחנו עתידים לראות עדות מוצקה הניתנת לאימות לביצוע המחויבויות […] השותפים הפלשתינאים שלנו יצטרפו אלינו במאבק בטרור. הם ימלאו אחר תוכנית מפורטת ושיטתית להיאבק בטרור ובתשתיתו, לכלוא רוצחים אשר עד כה הסתובבו בחופשי, לעצור את ההסתה הפרועה ובראש ובראשונה, לאחר 35 שנה, לבטל את הסעיפים באמנה הפלשתינית אשר קוראים להשמדת מדינת ישראל.

[…]

[נאמר כאן, ואכן נכון הדבר, ש]אנחנו רק מתחילים, או אולי נמצאים במסלול ארוך שיוביל לשלום של קבע. בקרוב נתחיל במשא ומתן על הסכם הקבע בין שני העמים.

[…]

יש בי היום מידה מסוימת של ביטחון, לא ביטחון יתר, וזאת משום שעלינו להתגבר על מכשולים אדירים; לא על חשבון הצד האחד או לרווחתו של הצד האחר, כי אם במסגרת של הצלחה, יתרונות וקדמה עבור שני הצדדים. עובדה זו ממלאת אותי בביטחון כי אנחנו מסוגלים להתגבר על האתגרים הגדולים שעדיין ממתינים לנו, ואשר ממתינים לשני העמים שלנו.

ישנם הרבה אנשים להם יש להודות במשלחת האמריקאית […] אולם אני מבקש להודות בראש ובראשונה לנשיא קלינטון. הוא, אם אוכל להשתמש בקלישאה, לוחם למען השלום. כלומר, הוא לא מפסיק. יש לו יכולת לעבוד ללא לאות, לדחוק ולדרבן, וכן לרתום את מוחו הגמיש כדי לבחון את האפשרויות העומדות בפני שני הצדדים, אף פעם לא של צד אחד בלבד. זוהי מתנה כבירה, מתנה ייחודית ויקרת ערך אשר שירתה אותנו היטב.

על כן אני מודה לך אדוני הנשיא, על כי שרתת אותנו היטב ושרתת היטב את מטרת השלום. אני אף מודה לך על האופטימיות חסרת הגבולות שלך, אשר בלעדיה איכויותיך לא יכלו להתגשם. ואכן, נזקקת לאופטימיות רבה.

אני רוצה להודות ליושב ראש ערפאת. אדוני היושב-ראש, שיתוף הפעולה שלך היה יקר מפז ואני רוצה להודות לך אישית, שוב, עבור האיחולים הנעימים שהענקת לי ביום הולדתי, אותם לא אשכח אף פעם. תודה רבה לך.

עד כאן חלקים מדבריו. כאשר אני רואה מה קורה היום, אני לא יודע אם לצחוק או לבכות.


[1]  מקור: https://web.archive.org/web/20060923032848/http://telaviv.usembassy.gov/publish/peace/october98/102398a.html

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: