עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

מושג השקיעה בהגות אמריקנית בת זמננו

לפי ארנון גוטפלד, מימיה הראשונים של האומה האמריקנית טבוע בה אתוס ולפיו כל ישות מדינית אנושית, תהא חזקה ככל שתהא, עתידה להיכשל, לשקוע ולקרוס. לעומת אתוס זה צמח אתוס מכונן אחר, שהוציא את ארצות הברית אל מחוץ לגלגל ההיסטוריה, והפך את בניה הנבחרים לנושאי שליחות גלובלית.

מאז המחצית השנייה של שנות השבעים שב והתעורר באמריקה הדיון באשר לשקיעתה האפשרית. דיון זה נקשר בנסיבות קונקרטיות – החל בכישלונות הצבאיים והכלכליים של שנות השבעים, דרך החשש מהתעצמותן של מעצמות אסיה באמצע שנות השמונים והדאגה מפני אופוריה יתרה לאחר הניצחון במלחמה הקרה בראשית שנות התשעים, ועד לחשבון הנפש שעוררו באמצע העשור הראשון של המילניום החדש ההסתבכויות הצבאיות באפגניסטן ובעיראק ולאחר מכן המשבר הכלכלי החריף, דיונים אלה בעתידה של אמריקה, שיש בהם הן מן הפסימיות והן מן איתות האזהרה, מלמדים על בעיות יסוד עמוקות מהן סובלת המעצמה הגדולה בעולם. אולם חריפותם וטיבם הנוקב מלמדים גם על חברה הנחושה לראות את המציאות כפי שהיא ולהתמודד איתה – וייתכן שאף בכך טמון סוד כוח הייחודי.

דברים אלה פורסמו לפני עשר שנים מאז המשיכה ארצות הברית להיות המעצמה המובילה בעולם אך כיום הטענה היא שיש לה שותפים בהם היא צריכה להתחשב. כמו כן, היום על רקע המהומות בארצות הברית, המשבר הכלכלי ומגפת הקורונה תתכנס ארצות הברית לתוך עצמה כפי שעשתה לאחר מלחמת העולם הראשונה ועל רקע המשבר הכלכלי העולמי שפרץ ב-1929. אך צריך גם לזכות שלאחר מכן חזרה הברית להוביל בעקבות מלחמת העולם השנייה גם אם נאלצה להתמודד עם מעצמה יריבה.

האם אכן הגיע סופה של ארצות הברית כמעצמה מובילה או שמה כמו עוף החול תיוולד מחדש ותחזור להוביל את העולם? אינני יודע. נחיה ונראה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: