עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

פרופיל פסיכולוגי של בנימין נתניהו

בספרו, "סופה" בדרך לאיראן, נדרש אילן כפיר לפרופיל פסיכולוגי שנערך לבנימין נתניהו על ידי סוכנות הביון המרכזית (סי.אי.איי). לפי פרופיל זה מצטייר בנימין נתניהו כאדם מוכשר ויוצא דופן, ועם זאת גם כבעל אופי חרדתי שתוקף אותו ערב קבלת החלטות גורליות.

במחקר שלהם על נתניהו השתמשו המומחים באירועים בחייו של נתניהו למן הרגע שנחשף ציבורית כסגן השגריר בוושינגטון בתקופת השגריר משה ארנס, ובהמשך, כשגריר ישראל באו"ם, כאשר זכה לחשיפה גדולה בהופעות התקשורתיות שלו.

אחד האירועים הפוליטיים הראשונים ששימשו את מנתחי אישיותו היה בפרשת "הקלטת הלואטת": בינואר 1993, במהלך הפריימריז בליכוד לראשות המפלגה, האשים נתניהו את אחד ממתחריו על הנהגת המפלגה באומרו שהוא מאיים לפרסם קלטת על יחסיו עם אישה שאינה אשתו, כדי לאלצו לפרוש מן המרוץ. נתניהו רץ אז לאולפן הערוץ הראשון, דיבר על קלטת שמאיימים להפיץ נגדו, ובתוך כך חשף כי ניהל רומן מחוץ לנישואין.

הפרופיילר, שבחן את האירוע, גילה כבר אז סממנים של אישיות שמתקשה לפעול תחת לחץ, ובעלת קושי בקבלת החלטות, מה שמטיל ספק ביכולתו וברצונו לקבל הכרעות מדיניות, הקשורות לעתיד הסכסוך עם הפלסטינים. הפרופיל מציג את נתניהו כאיש מילים, כמי שניחן ביכולת רטורית מדהימה ובשכנוע עצמי כי אין מוכשר, מתאים וטוב ממנו להנהיג את ישראל. יש בו התנשאות של אני ואפסי עוד, ובשעת לחץ הוא מוכן להשתמש בכל מניפולציה אפשרית נגד יריביו הפוליטיים, גם בחצאי אמיתות. האובססיביות שלו ביחס לתקשורת גובלת בפרנויה, תוך תחושת רדיפה והתקרבנות.

הפרופיל הצביע למעשה על שני קטבים באופיו של נתניהו: מצד אחד, אדם עם כישרון מובנה ומנהיגות טבעית, ומנגד אישיות פרנואידית וקשיי תפקוד במצבי לחץ. נתניהו, לפי המחקר, לא יקבל החלטות שיש בהן סיכון להישרדותו הפוליטית, אבל צד זהירות היתר שלו, גם חשוב לו מיקומו בהיסטוריה הישראלית והעולמית. הוא מניפולטור שמבקש לעצב את ההיסטוריה של ישראל על פי השקפתו.

לאחר מכן מתייחס אילן כפיר למחקר שנעשה על ידי פרופסור שאול קמחי, מהחוג לפסיכולוגיה במכללת האקדמית תל-חי, שפרסם ב-2017 ביחד עם עמיתיו, ד"ר שגית יהושע, עמיתת הוראה בקינגס קולג' שבלונדון וירדן אוליאל מהחוג לפסיכולוגיה במכללת תל חי. במחקר זה הם מצאו כי נתניהו רואה עצמו מוכשר יותר מאחרים וחי בתחושה שכולם או רובם בעולם הפוליטי פועלים נגדו. האמביציה שלו באה לידי ביטוי ברצון להישאר בפסגה כל הזמן והכול מחיר.

הופעותיו בתקשורת מעוררות אותו לחיים, ממלאות אותו בביטחון, מרחיקות ממנו כל עייפות ומשפרות את מצב רוחו. הזמן הארוך שלו בשלטון גרם אצלו ל"עייפות", שבאה לידי ביטוי בהגברת החשדנות, בקשיים בעמידה בלחצים ובבעיות בקבלת החלטות. מדובר, על פי החוקרים, בדפוסי התנהגות שאותרו אצלו כבר לפני עשרים שנה, ושבמידה רבה הקצינו במשך השנים. התנהגותו בסבבי העימותים הקצרים מול החמאס צעידה על מנהיגות חלשה.

המחקר של פרופסור קמחי עוסק גם בהשפעת רעייתו, שרה נתניהו, על תהליך קבלת ההחלטות שלו, ובכלל זה בעניינים מדיניים וביטחוניים שנמצאים בראש סדר היום הלאומי. לפי פרופסור קמחי, נתניהו נכנע לאישה דומיננטית, נשלט על ידה ומשתף אתה פעולה בצורה מעוררת תהייה. היא משתתפת בקבלת החלטות ובהתייעצויות סודיות, כמו בהחלטה לשחרר מאות אסירים מחבלים תמורת שחרור החייל החטוף גלעד שליט. יש עדויות לכך שהוא פוחד מרעייתו ושכוחה ביחס אליו הולך ועולה. מי ששרה נתניהו אינה רוצה שיהיה בסביבתו של בעלה – מסים את תפקידו במוקדם ובמאוחר, רצוי מוקדם.

מאז פרשת הבגידה והקלטת הלוהטת יש לה זכות וטו: הוא אינו רשאי לנסוע לבד לחו"ל, גם לא למשימות לאומיות, ויש לה חלק חשוב בקבלת החלטות לאומיות. נתניהו קשור ומעריך את חוות דעתה ונכנע לגחמותיה במידה שקשה להסבירה באופן רציונלי. בנושא המתנות ותחושת הרדיפה המתמדת, אפשר אף לדבר על "שיגעון בשתיים".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: