עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

דברים על יורם לס ומדיניות משרד הבריאות

תקופת הקורונה הינה תקופה מלאת פחדים וחששות. מדינת ישראל נאצת להתמודד עם נגיף חדש ובלתי ידוע. כל זה מביא להופעתן של תיאוריות שונות ומשונות לגבי המגפה הסותרות את העמדה הרשמית ומציעות אלטרנטיבות. אחד האנשים שהסתמן כאלטרנטיבה למשרד הבריאות ולממסד הרפואי היה יורם לס, שלמרות שהיה בעברו חלק מהמערכת, הביא גישה שונה ויש אומרים קיצונים בנוגע לדרכים להתמודדות עם המגפה.

ב-22 במאי 2020 עת הסתמן שהמצב מתחיל להירגע החלו רבים להאמין שלס צדק אכן ולא מדובר במגפה כזאת נוראה כפי שחשבו. על רקע זה הופיע במוסף גלריה של הארץ ראיון מקיף שנערך עמו וניסה להתחקות אחר התופעה ששמה יורם לס. הריאיון מעניין ומחכים אך ברצוני להתייחס כאן לדברי תגובה לראיון והציגו תמונה מאט יותר מורכבת.

פרופסור חגי לוין, אפידמיולוג ויושב ראש איגוד רופאי הציבור, מציין שלס לא מומחה לתחום אבל בעיניו הוא בעיה משנית: "זה מאוד נוח לתקשורת ולמשרד הבריאות להציג את זה כאילו יש את עמדת משרד הבריאות ומנגד את עמדת הקיצון של יורם לס ואלה שתי העמדות. יש פה בן אדם שהולך לתקשורת, יש לו גם רקע פוליטי והוא היה מנכ"ל משרד הבריאות לפני הרבה מאוד שנים, אבל אין לו שום רקע או ידע או ניסיון בתחום של טיפול במגפות. הוא אומר דברים, חלקם קשקוש מוחלט, חלקם רלוונטיים, ומאוד נוח לעסוק בעניינו. כל עיסוק תקשורתי ביורם לס מפספס את העיקר. כי הסיפור זה לא יורם לס, הסיפור זה למה לא מקשיבים לאנשי המקצוע שבאמת מבינים בתחום".

מה למשל לא נכון בדברים שלס מאומר?

"הטענה שלו שהגיל הממוצע של הנפטרים בישראל הוא כמו תוחלת החיים בישראל, זה כל כך מופרך, עכשיו לך תתמודד עם זה. הוא יתייחס כאילו לא יינקטו שום צעדי מניעה. זה כמו שאתה תתכנן לאפשרות של מלחמה ותגיד נניח שאין צה"ל ואנחנו לא נעשה כלום כדי להגן על הציבור בישראל. יש גישה פופוליסטית, לא מקצועית של יורם לס ושל אחרים שבאים ואומרים, זה נון אישו."

ומה הגישה המקצועית? מה היה צריך לעשות שלא עשו?

"מה שאנחנו, איגוד רופאי בריאות הציבור, מנסים כל הזמן להגיד זה שיש דרך מקצועית מקובלת להתמודד עם מגפות. להכשיר מעבדות, להכין את מערכת הבריאות, להכין את תיאום המידע בין הגופים השונים, להכין את זה מבחינה משפטית. בדיקות היה צריך לבצע, צריך היה לשים לב לבתי אבות לפני שכולם דיברו על זה. אסטרטגיית יציאה צריך לתכנון ולא בקפיצות של זיג זג – סוגרים, פותחים והציבור לא יודע מה עושים. לאסור על אנשים לצאת מרחק של יותר מ-100 מטר מהבית שלהם, תוך אכיפה משטרתית, זה דבר שהוא גם אנטי דמוקרטי וגם לא יעיל מבחינת בריאות הציבור. באירוע הזה, משרד הבריאות וראש הממשלה מנעו באופן מובהק דיון מקצועי וציבורי על הצעדים שצריך לנקוט, הסתירות את המידע שאיפשר את הדיון הזה, לא שיתפו את אנשי המקצוע הבכירים בתוך משרד הבריאות, ויצרו גישה מאוד ריכוזית וקיצונית שלא בהכרח נשענת על עובדות בקבלת ההחלטות."

אין מקום ליורם לס בהליך הזה?

"אני באופן כללי בעד דיון פתוח ולאפשר לשמוע דעות שונות. במובן הזה אפשר גם לשמוע את דעתו של לס, שהיא לא יותר תופסת מדעתו של כל אדם אחר שבא ואומר את עמדתו. חשוב לשמוע את הדעות האלה, זה לא אומר שהן נכונות. צריך לפעול באופן מושכל, מבוסס ראיות. מה שלס מציע זו לא פעולה מושכלת ומבוססת ראיות, זו גישה שמקצינה את האירוע ולא מתייחסת אליו באופן מקצועי."

יכול להיות שבגלל העדר שקיפות והליך קבלת החלטות מקצועי, הציבור הולך אחרי אנשי קיצון, כמו לס, שמציגים עמדות אלטרנטיביות?

"זו נקודה מאוד נכונה. אמון הציבור הוא עניין קריטי. אם תהליך קבלת ההחלטות הוא שקוף ומקצועי, אם המומחים הרלוונטיים וגם יש ייצוגיות מספקת לאוכלוסיות שונות ואפילו לשיתוף הציבור בקבלת ההחלטות, אתה מייצר אמון. אם אתה מסתיר את הדברים, אתה פותח פתח לתיאוריות קונספירציה ולכל מני טרמפיסטים להגיד דברים שנשמעים טוב באזני הציבור והציבור נוהה אחריהם. זו הסכנה בגישה אנטי-מקצועית".

עד כאן הדברים כפי שהופיעו בעיתון. כפי שאני מבין את הדברים הן מתגובה זו והן מדברים אחרים שקראתי בזמן האחרון מתברר שהמגפה אכן עוד לא חלפה לחלוטין. הבעיה נובעת בעיקר מכך שהתנהלות משרד הבריאות הייתה מאוד ריכוזית ולא אפשרה כל דיון בו הובאו דעות הנוגדות את הדעות הרשמיות של המשרד. כמו כן, מתברר, נעשו כל מני טעויות שנבעו בסופו של דבר מחוסר ידיעה ומכך שהעובדה שמדובר בנגיף שאינו מוכר כלל. יתר על כן, עצם העובדה שמדובר בנגיף שמתפשט מהר מאוד נבהלו כנראה אנשי משרד הבריאות ופחדו שלא יוכלו לעמוד בכמות החולים שיגיעו לבית החולים.

בסופו של דבר התברר למשרד הבריאות, לפחות לפי דעתם, שהמגפה בשליטה והם יכולים לשחרר קצת את הסגר ולהקל את ההגבלות שהטילו על הציבור. אך ככל הנראה השמחה הייתה עדיין מוקדמת מדי. כנראה שהגל הראשון עדיין לא עבר לגמרי ומתחילים להתגלות עוד ועוד אנשים שנדבקים מהמחלה. אני מקווה שהפעם תפיק הנהלת משרד הבריאות, שבינתיים התחלפו שניים מהעומדים בראשה, ויתאפשר דיון קצת יותר פתוח לגבי הדרכים בהם נתמודד עם המגפה.

תגובה אחת על “דברים על יורם לס ומדיניות משרד הבריאות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: