עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

דילמת פסק הזמן

במהלך אוקטובר 2000 היו גל של מהומות והפגנות אלימות של ערביי ישראל, אשר פרצו ב-1 באוקטובר 2000, יומיים אחרי פרוץ האינתיפאדה השנייה, ושלושה ימים אחרי עלייתו של ראש האופוזיציה, אריאל שרון, להר הבית.

על רקע זה, ב-25 לאוקטובר 2000, כתב יורם גבאי[1] מאמר בגלובס[2] ובו התייחס בין היתר להקשר של "פסק זמן" בתהליך השלום הישראלי פלסטיני. לדבריו, בחודשים האחרונים אנו עדים לעליית קרנו של המושג "פסק זמן" – פעם לטובת הנושאים החברתיים-כלכליים, ופעם לטובת תהליך השלום. היום מדובר על פסק זמן בתהליך השלום, כנראה למען הקמת ממשלת אחדות לאומית.

הפער העיקרי בין הכדורסל, מקורו של המושג פסק זמן, לבין המציאות הפוליטית-כלכלית, הוא שבספורט שני הצדדים מפסיקים את המשחק גם אם רק צד אחד מבקש זאת. במציאות, "המשחק" ממשיך, והצדדים האחרים מנצלים את פסק הזמן להשגת יעדיהם.

האם מדינת ישראל מאמינה בכנות, שפסק זמן בתהליך השלום ישאיר את מצרים, ירדן, סוריה והפלשתינים בעמדת המתנה? האם הפסקת השיחות, שמטרתה הקמת ממשלת אחדות לאומית היא אכן הפסקה טקטית בתהליך השלום, או שמא מדובר בתפנית אסטרטגית רבת-משמעות, שהשפעתה על מהלכי הצדדים האחרים רבה מאוד.

פסק זמן נוסח זה המוצע עתה, הוא ודאי המהלך הפוליטי-צבאי האקטיבי ביותר שישראל יכולה לעשות בזמן הקרוב. ממילא, השפעותיו על המציאות האזורית והבינלאומית גדולה ביותר.

בפרספקטיבה היסטורית, נראה שמלחמת העצמאות, מלחמות 67' ו-73' והאינתיפאדה היו עימותים שהביאו לתפניות במדינת ישראל. לעומת זאת, מלחמות ההתשה וסיני היו בעלות השלכות היסטוריות מועטות למדי.

אירועי החודש האחרון [מדובר באוקטובר 2000] מבטאים תפנית היסטורית למדינת ישראל, וצפויות השלכות פוליטיות וכלכליות גדולות יחסית. נקווה שלא כך הדבר, ואולם אם נגזר עלינו לעבור תקופת תפנית קשה ומורכבת, ראוי שמנהיגנו יתמודדו איתה בקור רוח, תיחכום וראייה אסטרטגית ארוכת-טווח.


[1]  הכותב היה יו"ר חברת פעילים, והיה הממונה על הכנסות המדינה בשנים 1995-1989.

[2]  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=446873.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: