עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

התכנית המדינית של אריאל שרון

ב-3 לינואר 2001 פורסם ב-Ynet, שיו"ר הליכוד והמועמד מטעמו לראשות הממשלה, ח"כ אריאל שרון, אמר במהלך סיור בבקעת הירדן, שראש הממשלה, אהוד ברק, שאיים על העם במלחמה, משתמש בשיטה חדשה לה לא היינו רגילים בעבר. לפי דבריו, "מנהיגות צריכה לתת תשובה לא מתוך הנחה שאו שמוותרים על הכל או שיש מלחמה, זה לא שחור ולבן. יש הרבה מרחב בתוכו. התוכנית המדינית שלי היא כזאת שיכולה למנוע מלחמה".

ואכן, ב-18 לינואר 2001 פורסם בעתון "הארץ" את מה שאמורה להיות התוכנית המדינית שגיבש שרון. מהפרסום עולה כי שרון מתכוון לקיים עם הפלסטינים הסדר ביניים שיכלול בניית שרשרת יישובים חדשה בחולות חלוצה, שאמורים לעבור לפלסטינים לפי תכניתו של הנשיא קלינטון. שרון לא יפנה שום התנחלות קיימת, אבל גם לא יבנה התנחלויות חדשות. המדינה הפלסטינית תקום על השטחים שנמצאים כיום בידי הרשות, 42 אחוזים מהשטח, ולא יימסרו להם שטחים נוספים. מתוכננת גם בנייה מואצת בירושלים ובגליל, שם התכנון הוא ליישב חצי מיליון תושבים.

לפי הפרסום יציע שרון לפלסטינים שיתוף פעולה כלכלי בפרויקטים שונים, אולם יתבע מהם שיתוף פעולה במלחמה בטרור. המלחמה בטרור תהיה נקודתית, ותהיה הימנעות מענישה כללית ומהטלת סגר. בקעת הירדן תישאר בשליטת ישראל, וגם המצב הקיים בירושלים יישאר כמו שהוא. באשר למשא ומתן עם סוריה, שרון לא רואה אפשרות לחידושו בעתיד הקרוב.

שרון לא רואה את עצמו מחויב להסכמות שהשיג ראש הממשלה ברק במהלך המגעים עם הפלסטינים, ומעריך כי בעקבות הוויתורים, שנעשו לפי דעתו משיקולי בחירות, כל משא ומתן עתידי יהיה קשה.

כמו כן, פורסם ששרון מתכוון, אם ייבחר, לשגר שליחים לבירות ארה"ב, רוסיה והמדינות הערביות בניסיון לתקן את תדמיתו "מחרחרת המלחמה", שלטענתו אחראי לה הקמפיין של יריבו אהוד ברק.

בתגובה לפרסום התוכנית המדינית של אריאל שרון מסר מטה ברק כי "התוכנית המדינית של שרון מלאה סתירות ומזלזלת בציבור בדיוק כמו המועמד. שרון מציע לדוגמה, שלא להעביר לפלסטינים שטחים נוספים, אך נעשה זאת בשלבים".

לדברי בכירים בעבודה "הציבור בישראל מבין, כי על-מנת להשיג שלום יידרשו גם הכרעות אמיצות וויתורים כואבים ולא תכנית מתאר ארצית המציגה את אזורי הבנייה בישראל".

בני כשריאל, יו"ר מועצת יש"ע ואחראי על יש"ע במטה הבחירות של הליכוד הגיב על דברי שרון ואמר: "אין לי בעיה עם התכנית הזו, גם שמדובר בכך שלא יתווספו יישובים חדשים ביש"ע". לדבריו "יש לנו 148 ישובים ביש"ע והמשימה שלנו היא לבסס אותם ולתת להם אחיזה חזקה יותר בשטח".

כשריאל הוסיף ואמר שהעובדה ששרון מוכן למסור 42 אחוזים מהשטחים לפלסטינים לא מפחידה אותו, כיוון שממילא הפלסטינים מחזיקים כבר ב-40 אחוזים מהשטח.

עם זאת, באתר WALLA דווח שמועצת יש"ע תוקפת את תכניתו המדינית של מועמד הליכוד לראשות הממשלה, אריאל שרון, כפי שפורסמה הבוקר בעיתון ה"ארץ". "למרות תמיכתנו בשרון נתנגד לכל תכנית מדינית שאוסרת על יהודים להקים יישובים במולדתם", לשון הודעת מועצת יש"ע. "לאחר ארבעה חודשי לחימה בשטחים ושבע שנות כישלון אוסלו אין כל הגיון בהענקת פרס למחבל ערפאת בדמות מדינה פלסטינית".

ב-Ynet  הביאו גם את דברי גדעון עזרא מהליכוד, לדבריו: "הכיוון שבו הולך שרון לשלום מקובל עלי. אני בהחלט תומך ברעיון שחולות חלוצה יהפכו להתיישבות יהודית גדולה ובעיקרון שבקעת הירדן תהיה בידינו, וכן לא יפונו התנחלויות. יש לי שתי הסתייגויות בנושא המדינה הפלסטינית: חשוב שלא יהיו מעברים חופשיים להכנסת אמל"ח ופליטים ושהשמיים יישארו בידינו".

והנה לאחר הבחירות, התראיין אריאל שרון לעיתון הארץ. לפי ארי שביט, שראיין אותו, "רק מי שהאמין שיש שרון חדש רשאי להיות מופתע. שרון הוא אותו שרון, הערבים הם אותם ערבים ומלחמת העצמאות לא הסתיימה". בראיון זה פרש אריאל שרון את עיקרי תכניתו: ירושלים, חברון, הבקעה והגולן – כולם שלנו. לא נפנה אף יישוב, אפילו המבודד ביותר. אי אפשר כרגע להביא לקץ הסכסוך וגם הפרדה לא באה בחשבון. מה כן? הזמן פועל לטובתנו".

היה זה אותו אריאל שרון שבסוף 2003 הכריז על תכנית ההתנתקות שהתקבלה בממשלה ב-2004 והביאה לפינוי יישובים מרצועת עזה ב-2005. איך אומרים? "דברים שרואים מכאן לא רואים משם".

מקורות:

אריאל שרון – מיחידה 101 עד לראשות הליכוד, YNET, 3.1.2002, https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-399729,00.html

שרון: התוכנית המדינית שלי יכולה למנוע מלחמה, YNET, 3.1.2001, https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-399729,00.html

שרון מאשר: זו התכנית המדינית שלי, YNET, 18.1.2001, https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-442748,00.html

התוכנית המדינית של שרון: שרשרת יישובים בחלוצה, WALLA, 18.1.2001 https://news.walla.co.il/item/38159

מועצת יש"ע תוקפת את תוכניתו המדינית של שרון, WALLA, 18.1.2001, https://news.walla.co.il/item/38241

המפד"ל ואריאל שרון – שונאים סיפור אהבה, WALLA, 18.1.2001, https://news.walla.co.il/item/38293

ארי שביט, תכנית שרון, הארץ, 11.4.2001, https://www.haaretz.co.il/misc/1.692956

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: