עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

למה ישראל תמיד מנצחת?

בספרו של ג'קי חוגי, אלף לילה.קום, מובאים דבריו של ד"ר עבד אח-חמיד אנסארי, חכם דת ופובליציסט מאוניברסיטת קטר, המנסה להסביר את מקורות הפער בין מדינת ישראל לשכנותיה. היה זה כנראה על רקע פרסומו של דוח ועדת וינוגרד על התנהלות מדינת ישראל במלחמת לבנון השנייה ואולי גם העמדתו לדין של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט (הספר יצא לאור בשנת 2011).

לפי הפוסק הקטרי, "הישראלים מטפלים בענייניהם באמצעות ביקורת עצמית. הם מודים באומץ לב באחריותם, ואינם מטילים אותה על אחרים. כך הם מתקנים את טעויותיהם ולומדים מהכישלונות. בדרך זו הם מבטיחים את עליונותם הצבאית ולבסוף משיגים את הניצחון".

ומה בצד הערבי? "טבעי שדוח וינוגרד ישמח את חסן נסראללה. אבל כל אלה שהיללו את 'הניצחון האלוהי' צריכים לקנא בעם הקטן ומוקף האויבים על שיש לו אומץ לביקורת עצמית וקיימת בו תרבות חקירה. מדוע דבר כזה אינו קורה לאומה בת 300 מיליון איש, למרות כישלונותיה המבישים והתבוסות החוזרות? על הערבים להיות עצובים מן המחדל של אומתם, ולא לשמוח על מחדל אויביהם".

הכותב הקטרי המשיך: "אם הערבים יבינו שזאת הונאה עצמית, נדע מדוע ישראל תמיד מנצחת והם מובסים. ישראל מנצחת כי איננה מרמה את עצמה אלא מבקרת את עצמה ומודה בכישלונותיה. ישראל מנצחת כי היא מכבדת את שלטון החוק ואת עצמאות השיפוט, ואין בה איש שהוא מעל החוק. ישראל מנצחת כי היא  מיישמת את עקרון האזרחות על כל תושביה, גם הערבים, ומעניקה להם  את כל הזכויות הפוליטיות, ובהן הזכות להקים מפלגה ולהשתתף בפרלמנט ובממשלה. ישראל מנצחת כי ההשכלה בה מפותחת ואוניברסיטאותיה  מוכרות בעולם המערבי בגלל מכוני המחקר המצטיינים שלה, ומאחר שהיא מקנה להם את התקציבים הגדולים בעולם למחקר מדעי. ישראל מנצחת כי היא מבטיחה את כל החירויות ואת חופש העיתונות".

לפי ג'קי חוגי, דברים אלה פורסמו בעיתון שאינו רב תפוצה  ובמדינה שבה הסוגיה הפלסטינית אינה בראש סדר יום. כמו כן, דבריו לא עוררו סערה או פתחו דיון ציבורי על ליבה הגס של ישראל בפלסטינים. אך עם זאת, עלי לציין, שלא לעולם חוסן. אם התהליכים שעוברים על מדינת ישראל ימשיכו, מה יהיה על היתרונות מהם נהנית לכאורה ישראל מול העולם הערבי?

מה שנשאר זה לקוות לטוב…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: