עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

על חשיבותה של אופוזיציה במשטר דמוקרטי

ערב הבחירות לכנסת ה-19 כתב גולש בשם עופר נחשון את הדברים הבאים בפורום אקטואליה באתר כיפה (21.1.2013). לדעתי דברים אלה רלוונטיים תמיד:

במהלך דיונים רבים שמתנהלים בפורום עולים טיעונים כגון "אבל הם בטוח יהיו באופוזיציה", "להשפיע אפשר דרך הקואליציה ולא דרך האופוזיציה" או "עדיף להיות בקואליציה" וכו'.

לפעמים נראה שה"קואליציה" הפכה בעיני חלק מהכותבים לערך בפני עצמו והם קוראים לנו להצביע למפלגה מסוימת, לא בגלל ההזדהות האידיאולוגית עם המפלגה וערכיה, אלא בשביל "לחזק את הקואליציה".

מצד שני נקראה כי בעיני כותבים אחרים "אופוזיציה" הפכה להיות מילת גנאי שצריך להימנע ממנה בכל מקרה והצבעה למפלגת אופוזיציה היא בזבוז של קול ולכן רצוי להימנע, גם אם המפלגה מייצגת נאמנה את דעותינו.

נכון, קיים גם השיקול הפרגמטי- ברור שמפלגת שלטון גדולה תוכל לקדם יותר תהליכים ממפלגת אופוזיציה קטנה. השאלה שהבחור צריך לשאול את עצמו היא "האם התהליכים שהיא תקדם תואמים את תפיסת עולמי?". מה הטעם להיות בצד ה"מנצח" אם המעשים שהוא עושה נוגדים את הערכים שלי?

בנוסף, וזה עיקר דברי אופוזיציה היא מרכיב חשוב מאד ליצירת שלטון דמוקרטי אמתי הפועל למען האזרחים. אופוזיציה "טובה" צריכה להיות גוף גדול, המורכב מקבוצות המתנגדות עקרונית לערכים אותם מייצגת הקואליציה ומוכנות להיאבק, לבקר, ולדרוש דין וחשבון מהקואליציה. (בניגוד לאופוזיציה הנוכחית שהובלה בצורה רופסת על ידי ציפי ליבני ואחר כך שאול מופז שכל מה שהם חיפשו זה דרך להיכנס בעצמם לקואליציה).

אופוזיציה שתנשוף כל הזמן בעורפה של הקואליציה תאלץ לעשות את התהליכים שהיא רוצה לקדם בצורה מעמיקה יותר, בלי "לעגל פינות" ובלי לקצר תהליכים. לקואליציה כזאת יהיה, אולי, קשה יותר להגיע להישגים, אבל הישגים שהושגו יהיו טובים יותר ויציבים יותר לאורך זמן. בסופו של דבר, אני מאמין, שאופוזיציה "טובה" תסייע לממשלה להשיג להישגים איכותיים יותר.

האם זה אומר שאני חושב ש"קואליציה" זה בהכרח רע ו"אופוזיציה" זה בהכרח טוב?

ממש לא! קואליציה טובה צריכה להיות מבוססת על בסיס שותפות ערכים רחבה כל הניתן (ברור שלעולם לא תהיה זהות מוחלטת). שוני גדול מידי בין ערכי יסוד בתוך הקואליציה יוביל לאי יציבות מתמיד ולחוסר אפשרות לתפקד.

אופוזיציה טובה צריכה להיות פעילה, קולנית ודעתנית, אך יחד עם זאת יש הכרח לכך שהיא תהווה אלטרנטיבה אפשרית לשלטון. אופוזיציה שהיא רק קולנית ורק יודעת לצעוק, אבל לא יודעת להציג אלטרנטיבה מעשית לשלטון תישאר בגדר קוריוז שיזכה לכותרות בעיתונים, אבל לא יקדם דבר במציאות ולא באמת יאיים על השלטון.

מקור: https://www.kipa.co.il/community/show/9296870/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: