עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

סודותיו של הצל [על ארנן עזריהו]

להלן דברים מתוך מאמר של תום שגב בעיתון הארץ שפורסם ב-4 לספטמבר 2008 ועודכן ב-6 לנובמבר 2011:

ישראל גלילי פעל תמיד בצלם של אחרים; עוזרו ארנן עזריהו מזדהה אתו. "מבחינה מסוימת קיים דמיון בין מצבו של גלילי למצבי", עזריהו כותב בזיכרונותיו. "כשם שהוא פעל בצלם של אחרים, כך חייתי אני בצלו". הוא מתגורר בקיבוץ יראון וכיוון שיש לו עיניים מלוכסנות, הכל קוראים לו "סיני". ספרו מבוסס על ראיונות עם העיתונאית אורה ערמוני והוא מרתק ("חבר ואיש סוד", הוצאת הקיבוץ המאוחד).

גלילי היה מראשוני ההגנה וצה"ל, ועסק רוב ימיו בפוליטיקה. שמו יצא לפניו כאיש חכם ועל כן הירבו להיוועץ בו. היתה לו השפעה גדולה על גולדה מאיר, אך מה עשה בעצם, לבד מפוליטיקה, קשה לקבוע: נוקשה, צר אופקים וחסר הומור, הוא הצטייר עוד בחייו כאחת מאותן דמויות קרטון שנראו על חומת הקרמלין במצעדים של אחד במאי.

גלילי האמין בסודיות וסיני היה איש סודו; בין היתר שיתף אותו בסודות הגרעין של ישראל. גלילי נמנה עם השרים שהורשו להשתתף בדיונים, אך כמקובל, לא הורשו לקחת אתם לישיבות נייר כתיבה. גלילי עשה תרגיל, סיני מספר: הוא היה כותב על כף ידו חצאי מלים ואותיות ואחר כך מפענח אותן בעזרתו של סיני.

סיני עקב אחרי הנושא הגרעיני מיום ששמע על הפצצת הירושימה, ונראה שגם כיום הוא יודע הכל על האופציות הגרעיניות העומדות לרשות ישראל. "אנחנו בשום מקרה לא נהיה מטרה לנשק גרעיני איראני, כל זמן שיש לנו כושר הרתעה", הוא קובע.

יש לו על זה סיפור: כבר בימי השאה הפרסי שאפה איראן להשיג נשק גרעיני וארצות הברית ביקשה למנוע זאת. "אנחנו פעלנו בדרך לא חכמה, מאחורי גבם של האמריקאים", סיני זוכר. "חכמינו אמרו: 'ניקח מהשאה כסף, נפתח יחד אתו אמצעים וכך נייצר בעבורנו נשק בכסף איראני ואחר כך ניתן לשאה את מה שאנחנו פיתחנו'. זה לא קרה, מפני שהשאה הודח והשלטון התחלף. מאוחר יותר התברר שהאמריקאים ידעו על הפעילות שלנו, אבל לא אמרו לנו מלה. עוד התברר שישראל חייבת עד היום הרבה כסף לאיראן". עוזרי שרים יכולים לדעת דברים כאלה.

הוא מספר על אנשים שהאמינו במחר ועל מחלות הילדות של הדמוקרטיה הישראלית: איך החדירו את הפוליטיקה לצבא, איך בלשו אחרי חברי קיבוצים שנחשדו באהדה לקומוניזם ואיך סירסו ערבי שאנס בחורה יהודייה. לא כל מה שהוא זוכר תואם את הידוע כבר על סמך המחקר ההיסטורי, אך הרבה ממה שהוא מספר משקף את מקומם של היצרים בפוליטיקה הישראלית. למשל השנאה הגדולה בין יגאל אלון למשה דיין. לדעת סיני, מקורה במשהו שאירע בצעירותם, בעת שהשניים היו חניכים בקורס שערך הצבא הבריטי. מה בדיוק קרה שם גם סיני לא יודע, אך הוא מאמין שהשנאה בין השניים השפיעה על תולדות המדינה.

גלילי כעס עליו כשאמר זאת, אך סיני משוכנע שהוא צודק: "הדחף הבלתי נלאה של יגאל שלא להניח לדיין להגיע להישגים – הכתיב את מעשיו בפוליטיקה והשפיע על שיקוליו, שלא היו מאוזנים ונקיים, ואפילו גרם לו לסטות מן העקרונות שקבע לעצמו בכל הנוגע להתיישבות בארץ ישראל". הראיה: דיין ניסה לסלק את המתנחלים מחברון – אלון עזר להם להישאר ואף סיפק להם נשק, "כדי להראות לדיין מי משניהם קובע ומחליט". הם יושבים שם עד היום כסרטן על הסיכויים לשלום.

אחרי מלחמת יום כיפור בגד אלון בגלילי והקיבוץ המאוחד לא החזיר אותו לכנסת. השועל הזקן, פעם איש כמעט כל יכול, לא התגבר על הטראומה, כותב סיני ומתאר בחמלה את דעיכתו, לרבות שורה של אירועים מוחיים: "פחות ופחות חברים באו לבקרו. בבית לוינשטיין החלו ללמד אותו לקרוא ואחרי כמה שיעורים הוא היה יכול לקרוא מספר שורות. כולנו התפעלנו והוא אמר: 'אתם שומעים את עצמכם? אתם מתגאים בכך שגלילי מצליח לקרוא כמה שורות?' כששמעתי אותו אומר זאת כמעט בכיתי".

גלילי מת ב-1986, בן 75. סיני היה נאמן לו ללא גבול: "מצאתי טעם בחיי בלהיות אתו", הוא כותב. אך לדבריו היה שרוי בחרדה מתמדת, לעולם חש כמו תלמיד לפני מבחן בגרות. גלילי הרבה לנזוף בו, לעולם לא אמר לו מלה טובה וגם הורה לו להמעיט בדיבור, כי אנשים יחשבו שהוא אומר מה שהבוס חושב.

ככל שהזדקן, אימץ לו סיני תובנות חדשות, לא כולן ברוחו של גלילי. הוא הבין שגם הפלשתינאים צודקים ושכדי לעשות אתם שלום יש להחזיר להם את השטחים שלהם. הוא גם הגיע למסקנה שהקיבוצים שקעו כי התעניינו יותר מדי באינטרסים של עצמם ופחות מדי באלה של החברה כולה והגילוי הזה מזעזע אותו. הוא בן 91, לא בריא עוד, אך אופטימי ללא תקנה ומאושר שהיה שותף בחוויה הגדולה הקרויה ישראל, תמיד בצלו של גלילי.

מקור: https://www.haaretz.co.il/misc/1.1558403

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: