עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

דפוס מנהיגותו של מנחם בגין

לפי אבי שילון, במאמר שכתב לעיונים בתקומת ישראל, כל חייו פעל בגין במקרים מכריעים כמנהיג שמתווה אידאולוגיה, אך נגרר בהחלטות המעשיות ליישומה. כך, למשל, אף שבגין הוביל את המחאות נגד הסכם השילומים, היזמה לכך הייתה של המזכיר יעקב רובין ושל אריה בן-אליעזר, שהיה ממלא מקומו הזמני. לאחר סדרת נאומיו של בגין נגד ההסכם היו בחרות שהדגישו שבגין לא הוביל תכנית פוליטית מגובשת נגד ההסכם, אלא מימש בנאומיו את התפקיד שהועידו לו רובין ובן אליעזר נגד ההסכם. גם בהחלטתו לבחור בתפקיד שק בלי תיק בממשלת גולדה מאיר לאחר הבחירות לכנסת השביעית אפשר לראות כיצד ויתר על הפן הביצועי.

זאת ועוד: אף שבגין תמך בהקמת הליכוד ב-1973, את המהלך הובילו אריק שרון, עזר ויצמן ואחרים, ולמעשה יותר משהיה אמון על פרטי הקמת הליכוד, הוא העניק להקמה את ברכתו, תוך כדי ספקות וחששות. לפי מחקר של אורי כהן ונסים ליאון, וגם הזיהוי המפורסם של בגין עם הקהל המזרחי נקשר אמנם לרטוריקה המאמצת שלו, אולם בפועל יצחק שמיר הוא שפתח את מנגנוני המפלגה להשתלבות המזרחים בחרות. נטייתו להפקיד את הביצוע על מה שעוד בימיו בבית"ר כינה 'מומחים' ניכרה גם בנימוק שבו השתמש כדי להסביר את מינוי אריאל שרון לתפקיד שר הביטחון ב-1981 חרף הסתייגויות קודמות שהיו לו מהמהלך – 'אתם מקבלים בעל מלאכה טוב ממני'. כלומר, בגין נטה במקרים רבים להסתפק בהתווית הרעיון הכללי ולהותיר את ביצועו לדרגים הכפופים לו. במובן זה הקמת גח"ל הייתה יוצאת מהכלל, שכן בגין יזם, הוביל ושקד על המהלך עצמו.

גם את הישגו המדיני הגדול, הסכם השלום עם מצרים, שנחתם במארס 1979, אפשר לבחון בפרספקטיבה זו. בגן שאגף להסכם, ולמן ראשית המגעים עם המצרים ניאות עקרונית לנסיגה מסיני. אך היעד שהציב לעצמו במהלך המשא ומתן ועד ימיה האחרונים של ועידת קמפ-דיוויד, שנערכה בין 5 ל-17 בספטמבר 1978, היה למנוע את פירוק היישובים הישראליים. את התפנית בעמדתו אפשר לנמק בשיקולים אסטרטגיים רחבים, וקל וחומר שמשא ומתן נועד מעצם טבעו להסתיים בפשרות. ואולם אין להקל ראש גם במערכת יחסיו עם חברי המשלחת הישראלית, בעיני בגין היו מומחים בתחומם – בעיקר נוגעים הדברים לשר החוץ משה דיין, שר הביטחון עזר וייצמן, מנכ"ל משרד הביטחון אברהם טמיר והיועץ המשפטי של המשלחת אהרון ברק, שנטו להסכים לפירוק יישובים – על סיכום המשא ומתן. גם בזיכרונותיהם של בכירי הממשל האמריקני מוטל דגש באופן שהשפיעו בו דיין, וייצמן וברק על תוצאות המשא ומתן, עמדתו המקורית של בגין.

פרוטוקולים שהותרו לפרסום מטעם ארכיון המדינה באפריל 2014 מעניקים תמיכה לדברים שעולים מספרי הזיכרונות, ומעידים על הלחץ שהפעילו על בגין בכירי המשלחת הישראלית  להיענות לדרישת המצרים. ואמנם, רק ב-16 בספטמבר, לאחר שבעצת טמיר טלפן אריאל שרון, שר החקלאות דאז, לבגין, והודיע שאפשר לוותר על היישובים ללא נזק ביטחוני, נעתר בגין לפינוי היישובים, והתנה זאת בהכרעת הכנסת. בהעברת ההכרעה לכנסת אפשר למצוא את הממד הדמוקרטי ואמונתו בריבונות העם, שעיצבו את השקפת עולמו, אך גם עדות לכך שהוביל לסיכום שלא היה שלם עמו, אף שהנהיג את המשלחת. דבריו של בגין בהתייעצות פנימית מבטאים זאת היטב: 'בדרך אליו [לנשיא], אמרתי למשה [דיין], אומר לו, "הצבע חופשית, וגם אני אשתוק, ויחליט הפרלמנט". משה אמר – "לא סביר שרה"מ יחריש בעניין כזה". קבלתי עצתו ואמרתי, Free vote… בכל זאת אני אעיד על כך'.

על רקע זה אפשר לסיים בתהייה אם המקור לאירוע מכריע בביוגרפיה של בגין, כישלונו בתור ראש ממשלה במהלך מלחמת לבנון הראשונה, אינו טמון באותה גישה המותירה את האחריות, הביצועית בידי המומחים. מן המפורסמות כי לפי מרבית העדויות באשר למלחמת לבנון הראשונה, הגם שבגין היה האחראי על האסטרטגיה הבסיסית של המלחמה ועל הרעיון היסודי שבה, היו מקרים שבהם שר הביטחון אריאל שרון התיר לעצנו לנקוט פעולות עצמאיות ללא אישור מראש הממשלה, שנאלץ להעניק להוראותיו תמיכה בדיעבד. בשעה שרבים נוטים לברר פרשה זו, שטרם ניתנת לחשיפה מלאה עקב חיסיון ממקורות ארכיוניים, באמצעות השאלה אם שרון שיקר לבגין או גרר אותו למהלכים שלא חפץ בהם, מהאמור עד כה אולי מוטב לבחון אותה גם כפרי הביאושים של דפוס המנהיגות הכללי של בגין, כמו שהשתקף במאמר הזה בדפוס יחסיו עם קצין המבצעים של האצ"ל בימי היישוב. כלומר, שרון התיר לעצמו חירות פעולה על פי האופן שבו הבין את המקום שמותיר בגין כראש הממשלה להכרעותיו של המומחה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: