עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

עוברים מדמוקרטיה לאד-הוקרטיה

פוסט זה בא בעקבות הדברים שפרסם המכון הישראלי לדמוקרטיה היום והובאו בפוסט הקודם.

ב-23 ליוני 2000 כתב אריה כספי מאמר במוסף הארץ תחת הכותרת "עוברים מדמוקרטיה לאד-הוקרטיה". לטענתו משבר הוא מצב הצבירה הטבעי של מרבית הארגונים במאה ה-21 ומהבחינה הזו ממשלת ישראל אינה  יוצאת דופן.

להלן קטע מהמאמר המופיע תחת הכותרת "לא צריך ממשלה". לדעתי קטע זה רלוונטי לימינו ויכול להביא מזור לפלונטר בו שרויה המערכת הפוליטית. אולי הקמתה של ממשלת מיעוט.

ארגונים פוליטיים לא מתמודדים עם כוחו ההרסני של השוק ולכן הם מצליחים בינתיים לשרוד מעט יותר. אבל גם ממשלות במדינות דמוקרטיות קמות ונופלות כהרף עין. באיטליה שלאחר מלחמת העולם השנייה קמו ונפלו כחמישים ממשלות שונות. ממשלה חדשה כל שנה ולמרות זאת המשטר האיטלקי לא קרס. גם במשטרים יציבים היציבות היא לפעמית טעות אופטית. שלטונו של נשיא ארצות הברית מובטח לכאורה לארבע שנים. פרשת ווטרגייט ומוניקה לוינסקי, כמו גם רצח קנדי, הוכיחו שמגורים בבית הלבן לא כוללים תעודת ביטוח. היציבות המהוללת של הממשל האמריקאי מוטלת בספק. כדי להעביר תקציב או חוק בסנאט מנהל נשיא אמריקאי משא ומתן קואליציוני שלא מבייש את המשאים ומתנים של אהוד ברק. למרות מעמדו האיתן בקדנציה הראשונה כשל כידוע קלינטון בניסיונו להעביר בקונגרס את השינוי שתיכנן במערכת הבריאות האמריקאית. תוכנית שהייתה היעד החשוב ביותר שלו כנשיא.

משבר הוא מצב הצבירה של רוב הארגונים. כולל התמודדות מתמדת עם מצבי משבר. רוב מוצק יש רק לשליטים שמחזיקים חבל תלייה במרתף. אהוד ברק לא זקוק לממשלה עם רוב מוצק. ספק אם הוא זקוק לממשלה בכלל. גם מדינת ישראל יכולה להסתדר לא רק בלי ממשלה. ברק זקוק לרוב בכנסת. רוב אפשר להשיג גם בעסקאות אד-הוק. כל פעם לגופו של עניין. פעם עם שינוי, פעם עם החרדים ופעם אפילו עם הליכוד. בשיטה שהתרגלנו לה עד עכשיו בונה ראש הממשלה על רוב אוטומטי של ח"כים שמצביעים עבורו גם שאינם מסכימים עם מדיניותו. אין ספק ששיטת הרוב האוטומטי היא פחות דמוקרטית.

הסכנה במצב שבו ראש הממשלה מבקש כל פעם מחדש את תמיכת הח"כים היא לא בשיטה אלא במסקנות שהציבור מסיק ממנה. הציבור רואה בתופעה סימן להתפוררות השלטון. התפוררות מפחידה את רוב האנשים. היא עשויה להביא לחיפוש של מנהיג חזק ולאיים על המשטר הדמוקרטי. אבל עם מצב כזה היה נתפס כנורמה סבירה, הוא היה משפר את ההליך הדמוקרטי, משום שהוא מחייב את ראש הממשלה לשכנע בכל נושא את רוב חברי הכנסת. לו היינו מקבלים את הצורך של ראש הממשלה לבקש מחדש את אמון הכנסת כמצב טבעי ונורמטיבי, כמו השינוי היומי בשערי המניות בבורסה, השיטה לא הייתה מאיימת על הדמוקרטיה.

מדובר רק בחלק מהמאמר והמעוניין בכך יכול לגשת למקור. אם זאת, מדובר בנקודת מבט מעניינת על אופייה של הדמוקרטיה הפרלמנטרית ועל יציבותם של ממשלות.  האם זה הפתרון לפלונטר? יכול להיות אבל זה דורש תהליך ארוך של הפנמה ובואו נהיה כנים לא נראה לי שזה אפשרי במצב הפוליטי הנוכחי. אבל בכל מקרה מדובר בעוד נקודה למחשבה.

3 תגובות בנושא “עוברים מדמוקרטיה לאד-הוקרטיה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: