עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

קטעים מראיון עם שמואל טריגנו

שמואל טריגנו, פרופסור אמריטוס, סוציולוג ופילוסוף יהודי-צרפתי-ישראלי, עוסק בחקר המחשבה היהודית על רקע המטאפיזיקה, הפילוסופיה הפוליטית ומדעי החברה. טריגנו פיתח גישה הרמנויטית לחקר היהדות בניסיון להבין את מהותה בתוך האניגמה של המודרנה, וביחס לממד הפוליטי של העולם.

הוא כתב 25 ספרים, ארבעה מהם תורגמו לעברית. לבד ממחקר, הוא מהבולטים בקידום עשייה ופיתוח תרבות יהודית – הקים בפריז את המכללה למדעי היהדות של כי"ח; את המכון לחקר האנטישמיות העכשווית; וכן אוניברסיטה עממית ליהדות; וייסד שני כתבי עת: "פרדס", כתב העת האירופי למדעי היהדות והתרבות, ו"קונטרוברסיה", כתב עת לרעיונות פוליטיים.

טריגנו נולד באלג'יריה בשנת 1948, בעקבות מלחמת אלג'יריה והפרעות, שבעטיין עזבו היהודים לצרפת, ברחה גם משפחתו לפריז בבהילות ובחוסר כל. אין ספק כי הביוגרפיה שלו טבועה באותה תחושה טראומטית של ילד בן 14 המגורש ממולדתו. יסוד העקירה והקריעה מלווה את תפיסת עולמו , והא מרבה להזכיר זאת בראיון.

להלן קטעים מהראיון:

"אני חושב שעידן הקורונה הוא מות האימפריה האירופית. מראשית המאה ה-21, ניצבנו מול הופעה של אימפריה חדשה – האיחוד האירופי, משטר חדש שהטיל ספק בתוקפה של מדינת הלאום; והוא שולב יחד עם תורה אוטופית חדשה: הפוסט-מודרניזם ופירוק כל המציאות למעשה. אני תמיד חשבתי שזו תצורה שאינה יכולה להחזיק מעמד, עמים שאינם מבינים זה את זה, באופן שהורס את הסמכות המקומית, גם מבחינת זכויות אדם."

"הקורונה בעיני היא מחלה שנובעת מהגלובליזציה והיא גם אשר תהרוס את הגלובליזציה, היא תום עידן הגלובליזציה. במישור השלטוני, אנו רואים תופעה אנטי-גלובלית, שבכל הארצות חוזרים למדינת הלאום, לגבולות, למשטר משטרתי, לסגר. העמים מתבצרים מאחורי גבולותיהם. כל מדינה שומרת לעצמה את משאביה, אלו סימנים להליך נסיגה של הגלובליזציה. נוכחנו כי החלשת מדינת הלאום גרמה להזנחה של הסעד וכי לא ניתן לסמוך על גוף גלובלי. ניכר באופן פרקטי שהמסגרות המדינתיות  הלאומיות הן המסגרות הלאומיות."

"הזהות הקולקטיבית של כל עם ועם מתחזקת, הקורונה היא חזרת האומות והמדינות, שיבה למבנה לאומי ולחיים ממשיים של גבול. יש לכך משמעות, מסר עצום מן השמיים. אפשר שחשבנו כי ניתן לעבור כל גבול בטבע ובאנושות ופתאום יש דין שמחזיר אותנו לקטנות שלנו. אני חושב שהמאה ה-21 מתחילה היום, נכנסנו לעידן חדש."

"הדמוקרטיה, למשל, מצויה באתגר גדול מול תופעת הקורונה. בכל מדינה ומדינה נוצרו ועדי מומחים: רופאים, מדענים, סטטיסטיקאים – חוג שאינו נבחר מבחינה דמוקרטית, ואין עליו כל פיקוח והוא 'מקסים' את הממשל. מדינאים מסתייעים כעת בסמכות חיצונית לצורכי קבלת החלטות הכי מהותיות, כמו חירות האדם, הטלת סגר, השבתת שוק כלכלי. יש מתח פרדוקסלי שמצד אחד ברור שאנו זקוקים למדינה חזקה ולפעילות של ממשל שמרכז את כל הכוחות והאמצעים, אבל מצד שני המדינה רפה, וזקוקה להישען על סמכות מומחים כדי לקבוע דרך. זו מבוכה גדולה של האנושות המודרנית שחשבה שיש לה שלטון כל יכול."

מקור: ישראל השבוע, 03.04.2020

תגובה אחת על “קטעים מראיון עם שמואל טריגנו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: