עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

ההתמודדות עם האיום האיראני

ב-11 באפריל 1994 יצא מטעם החטיבה לתכנון מדיני במשרד החוץ סקירה על הפונדמנטליזם ודרכי ההתמודדות עמו (א-7706/19). מעניינת במסמך זה ההתייחסות להתמודדות עם האיום האיראני שמלווה אותנו שנים רבות. להלן עיקרי הדברים:

האתגר האיראני, כמו המשטרים המוחרמים של לוב ועיראק, מחייבים לא רק שילוב של לחץ מדיני וכלכלי, אלא גם עקביות וסבלנות רבים ביישום המדיניות המערבית כלפיהם. עד כה לא הוכיחו מדינות המערב, ובכללן ארצות הברית וישראל, יכולת לתיאום מדיניות מאוחדת כלפי האיום האיראני, ועל כושר התמדה בניהול קו מדיני ברור ושיטתי. ישראל עצמה טרם גיבשה עמדה רשמית כלפי איראן, גם אחרי מספר שנים של התלבטויות וחילוקי דעות בקרב גורמי המחקר, התכנון ועיצוב המדיניות השונים.

במסגרת ההכרח הקיומי למנוע התחמשותה הגרעינית של איראן הפונדמנטליסטית צריכה ישראל, בין היתר:

א. לנצל את הקשרים המדיניים, הביטחוניים והמודיעיניים המתפתחים עם תורכיה כדי לקדם סוגיית השיתוף פעולה נגד הפונדמנטליזם. במסגרת זו תחתור ישראל להפעיל את תורכיה אצל סעודיה, המפרציות, המגרב וכל אלה באזור שמאוימים על ידי איראן והטרור הפונדמנטליסטי, כדי לגבש הסכמה אזורית רחבה לגבי אופן המאבק הכולל באיומים אלה, וליצור בסיס לשיתוף פעולה מוסלמי שיפעל להפעלת המשטר הנוכחי באיראן.

ב. לעודד [את] האסטרטגיה הבינלאומית התקיפה כלפי איראן, הכוללת לחצים מדיניים וכלכליים מגוונים, בראשם אלה המכוונים  למנוע ממנה רכישת מרכיבים ליצירת פוטנציאל גרעיני.

ג. לא לאפשר פיתוח הכושר הצבאי הקונבנציונלי של איראן, כחלק מ"עסקה" לנטרול תכנית הגרעין שלחה מרצון. עסקה כזו אינה ריאלית מבחינה אזורית ובינלאומית הן לנוכח מדיניות "הבלימה הכפולה" (איזון שלילי בין איראן לעיראק) והן לנוכח התנגדות צפויה מצד סעודיה, מצרים ו[מדינות] ערביות אחרות לחיזוק מכוון של כוחה הצבאי של איראן ולערעור שיווי המשקל במפרץ.

התייחסות נוספת לגרעין האיראני ראה:

2 תגובות בנושא “ההתמודדות עם האיום האיראני

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: