עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

מחלת הדבר באירופה

דֶבֶר היא מחלה מידבקת הנגרמת על יד חיידק ופוגעת במכרסמים ובאדם. למחלת הדבר שלוש צורות ולהן סימפטומים שונים. בתנאים מסוימים הדבר עלול להתפרץ כמגפה המונית שהקטל בה רב. במאמר זה ברצוני להביא התייחסות מעניינת למגפה כפי בפרצה באירופה במהלך המאה הארבע עשרה וראשית המאה החמש עשרה. קטע זה לקוח מספרו של ג'יימס ס' דייוויס, סיפורה של האנושות: ההיסטוריה שלנו – מתקופת האבן ועד ימינו, שיצא בהוצאת מטר בשנת 2007.

בסתיו 1347 נבהלו סוחרים אירופים שסחרו באזור הים השחור מגילויי מגפה שפרצה בקרב שני צבאות לוחמים. משום כך עלו הסוחרים על ספינותיהם והפליגו חזרה הביתה. יש להניח שהם הביאו עמם בשובם הביתה חולדות שורצות פרעושים נגועים. בתוך זמן קצר השתוללה המגפה בכמה נמלים בחופי דרום אירופה ואחר כך שלחה זרועות על היבשת פנימה. בשנים 1348, 1349 ו-1350 הייתה מרבית אירופה נגועה במגפה שלפעמים התפשטה לאט ולפעמים בקצב מסחרר, ומהר מאוד ניתן לה השם "הדבר השחור".

בדרום אירלנד ניהל איש כמורה רישום המתעד חיים ומוות בצל המגפה. "מגפה קטלנית זו", כתב ג'ון קלין, "קיפחה את חייהם של יושבי כפרים, ערים וטירות, וכמעט שלא נותר בהם אדם; המגפה הקטלנית הייתה מדבקת כל כך עד שכל מי שנגע בחולה או במת, נדבק מיד ומת… רבים מתו ממורסות מוגלתיות, ממוגליות ומפצעים על רגליהם ומתח לבתי השחי; אחרים השתוללו מכאבי ראש ועוד אחרים ירקו דם… ומחשש פן דברים הראויים להיות נצורים בזיכרון ייעלמו עם הזמן ולא יחרתו בזיכרונם של הבאים אחרינו… העליתי את הדברים האלה על הכתב ומחשש פן הכתוב ימות עם הכותב… הריני משאיר קלף כדי שיהיה המשך לעבודה. אם ישרוד מישהו בדרך מקרה, אם יימלט מישהו מגזע האדם הראשון מציפורני המגפה הקטלנית, ימשיך הוא את העבודה שהתחלתי".

קלין שרד זמן רב דיו כדי לכתוב מסמך נוסף כשהמגפה עדיין השתוללה סביבו. ואז הופיעו המילים הבאות בתיעוד, בכתב יד שונה: "נראה שכאן מת המחבר".

"המוות השחור" פסח מן הסתם על כפרים מבודדים שקילומטרים של דרכים מאובקות היו בינם לבין העולם החיצון. לעומת זאת, בערים הוא השמיד בין שמיניות לשני שלישים מן האוכלוסייה. לפחות רבע מאוכלוסיית אירופה נספתה במגפה. בעיר אחת באיטליה תיעד אחד מכותבי הרשומות ש"לא נשאר [אפילו] כלב משתין בקיר". במשך כמאה שנים חזרה מגפת הדבר והכתה שוב ושוב, פעם פה ופעם שם. כותר רשומות מעיר קטנה באיטליה, לא הרחק מרומא, רשם את המילים הבאות: "המגפה הקטלנית רחבת ההיקף הראשונה פרצה בשנת 1348 הייתה הנוראה בכולן". אחר כך הוסיף: "מגפה קטלנית שנייה, 1363. מגפה קטלנית שלישית, 1374. מגפה קטלנית רביעית, 1383. מגפה קטלנית חמישית, 1389".ובכתב יד אחר נוספו המילים הבאות: "המגפה הקטלנית השישית, 1410". ברוב שטחי אירופה המשיכו המגפות לתקוף עד לשנת 1450 בערך.

מגפת הדבר התפרצה מספר פעמים נוספות לאורך ההיסטוריה אך כיום היא נדירה ביותר. אם זאת, עודה קיימת בכמה מדינות, ביניהן מדגסקרפרו והרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. בשנים 2010–2015 דווחו 3248 מקרי דבר ו-584 פטירות מהמחלה בהתפרצות של המחלה במדגסקר ב-2017 דווחו 2348 מקרים, ומתוכם מתו 202. בארצות הברית נרשמו מדי שנה בין 1 ל-17 מקרי דבר, בשנים 2000–2017, כולם באזורים כפריים במערב המדינה.

* המידע על הדבר לקוח מהערך של דבר בויקיפדיה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: