עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

תרגום המאמר לצפות בפילים עפים

יום אחד הייתי שמח ליצור קורס עיתונאות המבוסס על סיקור ההתקוממות במצרים, עכשיו לקראת יום השנה הראשון. השיעור מספר אחד יהיה: בכל פעם שאתה רואה פילים עפים, תשתוק ותרשום הערות. ההתקוממות המצרית היא המקבילה לפילים שעפים. איש לא ניבא זאת ואף אחד לא ראה זאת לפני כן. אם לא ראית את זה מתקרב, מה גורם לך לחשוב שאתה יודע לאן זה הולך? זו הסיבה שהדבר הכי חכם עכשיו זה פשוט לשתוק ולרשום הערות.

אם תעשה כן, הדבר הראשון שתכתוב הוא שהמפלגות האיסלאמיסטיות – האחים המוסלמים ומפלגת אל נור הסלפיסטית – פשוט ריסקו את הליברלים החילונים, שבעצם הציתו את המרד כאן, בבחירות הפרלמנטריות המצריות החופשיות, וזכו ב-65 אחוז מהמושבים. לא לדאוג לחלקים התיאוקרטיים, אנטי-תרבותיים, אנטי-נשים, ושנאת הזרים במפלגות האיסלאמיסטיות הללו, זה להיות נאיבי ופזיז. אבל להניח שהאסלאמיסטים לא יושפעו, או יתמתנו, על ידי אחריות הכוח, על ידי מרכזי הכוח החדשים המתמודדים כאן ועל ידי עדיפות הציבור למשרות וממשל נקי, זה לפספס את הדינמיות של הפוליטיקה המצרית כיום.

בוא איתי לבקר בשכונת שוברה אל-ח'מה בקהיר ובבית הספר עומר עבדל עזיז הרעוע, שם צפיתי בסבב ההצבעה האחרון ביום רביעי במרכז הצבעה לנשים בלבד. הדריך אותנו עמר חסן, סטודנט למסחר בן 22 מהשכונה – נער חילוני, שנלחם להפיל את משטר חוסני מובארק בכיכר תחריר בשנה שעברה.

הנה מה שמדהים כל כך: כמעט כל הנשים שראיינו לאחר ההצבעה – כולן היו מכוסות, חלקן עם חריצים בלבד לעיניים – אמרו שהצביעו בעד האחים המוסלמים או הסלפים. אך כמעט אף אחת לא אמרה הצביעה כך מסיבות דתיות.

רבות מהן אמרו שהן הצביעו בעד האיסלאמיסטים מכיוון שהם שכנים, אנשים שהכירו, ואילו המועמדים הליברלים חילוניים לא ביקרו פעם אחת. כמה נשים קשישות אנאלפביתיות התוודו כי אינן יכולות לקרוא את פתקי ההצבעה ופשוט הצביעו למה שילדיהן אמרו להם. אך כמעט כולם אמרו כי הצביעו בעד האחים המוסלמים או המועמדים הסלפים, מכיוון שהן ציפו שיספקו ממשלה טובה וכנה יותר – ולא מכיוון שרצו יותר מסגדים או איסורי משקאות חריפים.

הנה כמה ציטוטים של נשים מצריות בשאלה מדוע הצביעו באיסלאמיסט: "אני אוהבת את האחים המוסלמים; הם היחידים הכנים. … אני רוצה חינוך טוב ואוויר נקי לנשום. … אנו זקוקים לטיפול רפואי מתאים. … אני רוצה שהילדים שלי יחונכו כמו שצריך. הם לא יכולים למצוא עבודה. … האחים המוסלמים אינם רק מפלגה איסלאמיסטית. זה הולך לעזור לפתור את כל בעיות המדינה. … עלינו לגרום לבני הנוער לעבוד ולהעלות שכר. החינוך כאן רק הולך ומחמיר. … הפחד הגדול ביותר שלי הוא חוסר ביטחון. אנחנו יושבים בבתים שלנו – מפחדים. אתה חושש שהבן שלך לא יוכל לחזור וללכת לבית הספר בלי שנחטף. "

בינתיים, כששאלתי את המדריך הצעיר שלנו חסן, המהפכן, למי הצביע, הוא אמר שהוא כתב בפתק שלו "למטה עם ה-SCAF" – ראשי תיבות של המועצה הצבאית המצרית המנהלת כעת את המדינה. הוא הביע גועל  מהעובדה שבעוד שצעירים חילוניים כמוהו הפילו את מובארק, המפלגות האיסלאמיסטיות ניצחו בבחירות וגנרלים בצבא – שנטשו את מובארק כדי להציל את עצמם – עדיין היו בשלטון!

ושם יש לך מצרים כיום – מאבק כוחות ארבע כיווני בין הצבא, המפלגות האסלאמיסטיות העולות, המפלגות הליברליות הקטנות יותר והנוער החילוני של כיכר תחריר. לכולם יהיה מה לומר לגבי איך הסיפור הזה יימשך. "אנחנו רוצים לראות ממשלה מצרית חדשה עם מחשבות חדשות", אמר חסן. "אני מוכן לחזור לכיכר תחריר אם אצטרך".

אכן, כולם מרגישים מועצמים יותר כעת. לצבא יש את הנשק  שלו וכעת הוא מנהל את המדינה; גם האיסלאמיסטים וגם הליברלים זכו למנדט בבחירות; והנוער החילוני מתחריר מרגיש מועצם על ידי הרחוב – ביכולתם המוכחת להתגייס ולהילחם בכל פעם שהם רואים שדברים משתבשים. אפילו הרוב הדומם כאן, המכונה "מפלגת הספה", מרגיש מועצם יותר, לאחר שזה עתה הצביע במספרים גבוהים בבחירות.

סיפור הבחירות החביב עלי סופר על ידי משקיף בינלאומי, שביקש לא להזדהות. עמדת ההצבעה שלו זה עתה נסגרה וכאשר עובדי הקלפי העמיסו את התיבה המלאה בהצבעות על אוטובוס שיובא לתחנת ספירה מרכזית, אישה מצרית, שזה עתה הצביעה, ניגשה אליהם וצעקה: "בבקשה, לעולם אל תשאירו את התיבה הזו לבד. זה העתיד שלנו. לכו וודאו שהם ישימו את זה במקום הנכון".

הקופסה ההיא וכל התקוות שבתוכה. היא ללא ספק הכרחית להתחלה חדשה כאן. אבל זה לא מספיק. המדינה זקוקה למנהיג – עדיין יש ואקום עצום בפסגה – שיכול לקחת את כל אותם קולות, את כל התקוות האלה, ולמזג אותם לאסטרטגיה ליצור עבודות, בתי ספר, צדק וביטחון שכל המצרים שואפים להם. אם זה יקרה, תיבות הקלפי האלה יביאו עתיד שונה למצרים. עד אז, אני רק רושם רשימות.

תגובה אחת על “תרגום המאמר לצפות בפילים עפים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: