עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

יחסי ארצות הברית ישראל ב-1960

כבימים ימימה הגורם המסבך והמקשה ביחסי ארצות הברית ישראל הוא יחס ארצות הברית עם העולם הערבי וגישתם לפיה תמיכה מלאה בישראל הנה בעוכרי יחסם עם העולם הערבי. במסגרת מאבקם נגד מעמד ברית המועצות במזרח הערבי הננו עדים דווקא כעת לניסיון לקרב את נאסר למערב ולהתקרב אליו ומבצע זה נותן אותותיו ביחסי ארצות הברית למשאלותינו וצרכינו אנו.

למעשה נמשך תהליך ההתקרבות בין ארצות הברית וקע"ם בהפסקות מסוימות זה שנתיים. מגמתו הראשונית מצד ארצות הברית היא להביא לנורמליזציה של יחסיה עם נאצר. הוא מלווה התפכחות מהתקווה כי אפשר יהיה להשיג דרך נאצר אוריינטציה פרו-מערבית של העולם הערבי והיא מושתתת למעשה על לגיטימציה של שאיפת נאצר לנויטראליזם חיובי ועל ההכרה שפניו של נאצר להתעמק אתה בענייני פנים של קע"ם. מאידך קיימת התנגדות לכך שנאצר יחתור תחת ממשלות ערב אחרות וישתלט על יתר מדינות ערב. וושינגטון טוענת שהוא נטש מדיניות זאת ועל כן הגיעה השעה to do business עמו. ישנה הרגשה בואשינגטון שזו הפעם הראשונה למעשה בדברי ימי המזרח התיכון מאז 1959 שאפשר למצוא שפה משותפת עם התנועה הלאומית הערבית.

הניסוי המעשי העיקרי למדיניות זו היא כמובן בהשפעת סיוע כלכלי על נאצר. אם קבל בשנת הכספים האמריקנית 1959 (יולי 1958 – יולי 1959) סך כולל של סיוע 62.7 מיליון דולר הרי קבל בשנת הכספים הנוכחית 1960 (יולי 1959 – יולי 1960) כבר סכום של 78.6 מיליון דולר ויקבל כנראה עוד 50 מיליון דולר בקרן ההלוואות האמריקניות (רלף). כיוצא בזה מלווה הבנק העולמי להרחבת הפעלה שאף הוא ניתן כמובן בעקר בעקבות החלטה אמריקנית על כך.

תהליך ההתקרבות האמריקנית לקע"ם לא נעשה מתחילה מתוך כוונה לפגוע בישראל וברוח זאת מתנהלים המגעים עם האמריקנים בחדשים האחרונים. בכל זאת ברור כי תהליך התקרבות זה כה חשוב לוושינגטון עד שאפשר להניח תהיה מוכנה לפגוע באינטרסים ישראליים מסוימים ומכל שכן לא להיענות לבקשות ישראליות אם יש חשש שהדבר כרוך בהתנגשות עם נאצר ועם העולם הערבי בכלל, מכאן הסירוב האמריקני לתקן את הצעתם בדבר החייאת […] לאור שכבר הוסכם על כך עם הערבים, מכאן העמדה האמריקנית בשאלת הואץ […] ומכאן הסחבת בענייני הסיוע האמריקני לתכניותינו לניצול מי הירדן.

יודגש מאידך כי התהליך הנוכחי של ההתקרבות האמריקנית לקע"ם בא במקביל לתהליכים דומים של בנות בריתה בנאט"ו.


מקור: תזכיר בשם "יחסי ישראל ארה"ב בשעה זו", 10.1.1960, ארכיון המדינה, חצ-934/16.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: