בחירות לכנסת העשרים ואחת

הבחירות לכנסת העשרים ואחת נערכו ביום שלישי, 9 באפריל 2019 (ד' בניסן ה'תשע"ט), תוצאות הבחירות קובעות את הרכב הסיעות בכנסת העשרים ואחת.

הבחירות התקיימו כשבעה חודשים – למעשה, 30 שבועות – טרם מועדן המקורי. בוועדת הבחירות נרשמו 47 רשימות להתמודדות לבחירות לכנסת, אך לאחר פרישה של 7 מהן התמודדו לבסוף 40 מפלגות.

רקע

לאחר ההסלמה בדרום בנובמבר 2018, שבאה בעקבות חודשים של עימותים בגבול רצועת עזה, הודיע אביגדור ליברמן על התפטרותו מתפקיד שר הביטחון; בה בעת פרשה סיעתו, ישראל ביתנו, מהקואליציה, מה שהקטין את מספר החברים בה ל-61 וערער את יציבותה.

ב-24 בדצמבר 2018 הודיע חבר הכנסת יאיר לפיד כי סיעתו בכנסת, יש עתיד, לא תתמוך בהצעה לתיקון חוק שירות ביטחון לשם הסדרת גיוס בני ישיבות לצה"ל. לאחר שחברות הקואליציה ש"ס ויהדות התורה הביעו את התנגדותן לחוק, ולאור העובדה שהוא לא יוכל להתקבל בכנסת ללא תמיכת "יש עתיד", הודיעה הקואליציה על הקדמת הבחירות ל-9 באפריל 2019. חוק התפזרות הכנסת העשרים עבר בקריאה שלישית ב-26 בדצמבר 2018.

לוח זמנים

 •  14 בפברואר 2019 – עד לתאריך זה ניתן היה לעדכן את הכתובת בפנקס הבוחרים
 •  17 בפברואר 2019 – כניסת פנקס הבוחרים לתוקף
 • 20–21  בפברואר 2019 – הגשת רשימות המועמדים לכנסת
 • 9  באפריל 2019 – יום הבחירות


מערכת הבחירות[1]

בנוסף לאמצעי התעמולה הוותיקים, מקום רב הוקדש במערכת בחירות זו לתעמולה באינטרנט – באתרי החדשות, ברשתות החברתיות ובאתרי המפלגות.

נושא חוצה מפלגות שעלה במסגרת מערכת הבחירות הוא התייחסות לקואליציה עתידית. בהתאם לסקרים, את הממשלה העתידית ירכיב נתניהו או גנץ, ובהתאם לכך ראשי מפלגות הימין – נפתלי בנט ואביגדור ליברמן – הודיעו שלא יצטרפו לקואליציה בראשות גנץ, וכך הודיעו ראשי המפלגות החרדיות – אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני – מחמת התנגדותם ליאיר לפיד. מנגד הודיע ראש מפלגת העבודה, אבי גבאי, שלא יצטרף לקואליציה בראשות נתניהו. יפעת שאשא-ביטון ממפלגת כולנו אמרה שמפלגתה תצטרף לקואליציה בראשות נתניהו עד שייערך לו שימוע. בעקבות הקמתה של רשימת "כחול לבן" פרסמה "הליכוד" כי "הבחירה ברורה: זו או ממשלת שמאל של לפיד-גנץ בתמיכת גוש חוסם של המפלגות הערביות, או ממשלת ימין בראשות נתניהו". בתגובה אמר יאיר לפיד: "לא נקים ממשלה עם המפלגות הערביות, אך כן נפנה לליכוד. זה יהיה הליכוד של אחרי נתניהו." שרי הליכוד המשיכו בקו זה ויצאו במסר שהבחירות הן ״ביבי או טיבי״. גנץ הגיב לכך: "מי שצולל בסקרים ממציא חבירות עם טיבי". בהמשך העיסוק בסוגיה זו הבהיר נתניהו: "מדינת ישראל היא לא מדינת כלל אזרחיה. לפי חוק יסוד: הלאום שהעברנו, ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי – ושלו בלבד." דבריו אלה פורסמו באמצעי התקשורת בעולם, ונשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר בעקבותיהם כי "במדינת ישראל יש שוויון זכויות מוחלט לכל אזרחיה. אין ולא יהיו אזרחים סוג ב', אין מצביעים סוג ב'".

כחלק מקמפיין הבחירות הקים הליכוד במצודת זאב אולפן בשם "הליכוד "TV ממנו מועלים לחשבונות הדיגיטל ברשתות החברתיות של נתניהו שידורים חיים בקריינות אלירז שדה. בין השידורים הבולטים שהעלה האולפן היה "סרטון הקברים" שבסיומו הציג אבישי עברי את בני גנץ, יושב ראש רשימת כחול לבן כ"שמאל מסוכן" על רקע קברים של חללי מערכות ישראל בהר הרצל. השימוש בתמונת הקברים עורר סערה ציבורית.

לקראת פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה בעניין החשדות נגד בנימין נתניהו, יצא "הליכוד" במסע פרסום נרחב עם המסר "חקירות נתניהו = ניסיון חיסול פוליטי", ומסע פרסום זה נמשך גם לאחר פרסום החלטת היועמ"ש.

מפלגת "חוסן לישראל" החלה את תעמולת הבחירות שלה בסדרה של ארבעה סרטונים בערוץ היוטיוב שלה, המציגים את הנזק שנגרם ברצועת עזה במבצע צוק איתן, שעליו פיקד גנץ כרמטכ"ל.

מפלגת העבודה הציגה את תוכניתה המדינית, "נתיבים להיפרדות", שבמרכזה שלושה צעדים להיפרדות ישראל מהפלסטינים: הפסקת הבנייה מחוץ לגושי ההתיישבות ביהודה ושומרון, חקיקת חוק פינוי-פיצוי להתנחלויות שמחוץ לגושי ההתיישבות, לשם עידוד פינוי מרצון שלהן, ומשאל עם בנושא מחנות הפליטים והכפרים הפלסטיניים שמסביב לירושלים.

לוועדת הבחירות המרכזית הוגשו בקשות אחדות לפסילה של אישים ורשימות מהשתתפות בבחירות. הוועדה דחתה את הבקשות לפסילת מועמדותם של מיכאל בן-ארי ואיתמר בן-גביר, ולפסילת הרשימות איחוד מפלגות הימין וחד"ש-תע"ל. הוועדה פסלה את מועמדותו של עופר כסיף ואת רשימת רע"ם-בל"ד. בערעורים שהוגשו לבית המשפט העליון נפסל מיכאל בן-ארי ואושרו רשימת רע"ם-בל"ד ועופר כסיף.

לקראת הבחירות נבחר פנחס עידן למקום ה-19 ברשימת הליכוד. על מנת להתמודד בלי שיצטרך להתפטר מעבודתו ברשות שדות התעופה הורד לבקשתו מדרגה 30 לדרגה 26. לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה וועדת הבחירות המרכזית הביעו אי נוחות מן ההליך, הסיר עידן את מועמדותו מרשימת המועמדים.

כיוון שרשימת "כחול לבן" נתפשה כאיום גם על ידי "הליכוד" שבימין וגם על ידי "העבודה" שבשמאל, יצאו שתי המפלגות בטענה ש"כחול לבן" משתייכת למחנה היריב: "הליכוד" שטענה ש"כחול לבן" היא שמאל, ואילו "העבודה" טענה ש"כחול לבן" היא ימין. סרטון התעמולה של "העבודה", בו מוצגת רשימת "כחול לבן" כימין, אומץ על ידי הרשימה לשימוש שלה עצמה לקהל דוברי הרוסית, במטרה למתג את המפלגה כימנית בעיני הקהל הזה.

הצלחתה בסקרים של מפלגת "זהות", שיוחסה לתמיכתה בלגליזציה של סמים קלים, הביאה להתייחסות של מפלגות נוספות לסוגיה זו, שנחשבה לשולית ביותר במערכות בחירות קודמות. התייחסות חיובית נכללה בדבריהם של ראש הממשלה נתניהו והשרים נפתלי בנט ומשה כחלון (תמר זנדברג ואבי גבאי תמכו בלגליזציה עוד לפני תחילתה של מערכת הבחירות). לעומתם הביע בצלאל סמוטריץ' התנגדות נחרצת ללגליזציה.

ב-17 במרץ יצאה מפלגת "הימין החדש" בקמפיין שסיסמתו: "שקד תנצח על בג"ץ, בנט ינצח את החמאס", גם איחוד מפלגות הימין יצא בקמפיין שבו הבטיח לפעול נגד בג"ץ. בהמשך עורר עניין רב, גם בעיתונות העולם, סרטון שבו הופיעה איילת שקד כפרזנטורית לבושם בשם "פשיזם", כשעל רקע אמירות על שאיפותיה בתחום המשפטי היא אומרת: "לי זה מריח כמו דמוקרטיה".

מועמדים אחדים, ובהם משה כחלון, אבי גבאי ומירי רגב, העלו את הנושא העדתי.

התקפות אישיות הופנו על ידי "הליכוד" (ובעיקר נתניהו) כלפי גנץ, בנושא הפריצה לטלפון הסלולרי שלו, שלדברי נתניהו הופכת אותו לסחיט בידי איראן, ועל ידי רשימת "כחול לבן" כלפי נתניהו, בטענה לשחיתות שלו בפרשת הצוללות, שלדברי משה יעלון "עלולה להגיע עד כדי בגידה של נתניהו". ב-18 במרץ כינסו מנהיגי כחול לבן מסיבת עיתונאים שבה דיברו על החשיפות השונות שמקשרות את נתניהו לפרשת הצוללות ואמרו שכשייבחרו יפעלו להקמת ועדת חקירה ממלכתית לחקירת הנושא. ב-22 במרץ הודיע נתניהו שהנחה את עורכי דינו להגיש תביעת דיבה נגד בני גנץ ומשה יעלון, לאחר שלטענתו קראו לו בוגד, ושאינו יכול להגיש תביעה גם נגד יאיר לפיד בגלל החסינות הפרלמנטרית שיש לו, בתגובה יאיר לפיד אמר שיסיר את חסינותו כדי שיתבע אותו מפני שלטענתו הם לא קראו לנתניהו בוגד. תביעת הדיבה טרם הוגשה.

ב-14 במרץ, בעיצומה של מערכת הבחירות, נורו שתי רקטות פאג'ר מרצועת עזה לגוש דן על ידי ארגון החמאס, ולא גרמו נזק. בלילה שאחרי כן תקף צה"ל מטרות רבות ברצועת עזה. בעקבות עוצמת התגובה נמתחה ביקורת על נתניהו מכל צידי המפה הפוליטית, מצד אחד ממפלגות ימין כדוגמת איחוד מפלגות הימין, הימין החדש וישראל ביתנו ומצד שני ממפלגות מהגוש היריב כמפלגות כחול לבן והעבודה.

ב-19 במרץ שודרו ראיונות עם יו"ר כחול לבן, בני גנץ, במהדורות החדשות המרכזיות בערוצים כאן 11, קשת 12 ורשת 13, בראיון גנץ ענה על שאלות בנושאים רבים, בין היתר אמר שלא יישב עם נתניהו בממשלה בסיטואציה שנוצרה, אמר שיישבו בקואליציה עם כל מפלגה ציונית שתסכים לקווי היסוד שלהם, אמר שאינו דואג בקשר לפריצת האיראנים למכשיר הטלפון הנייד שברשותו ושאין עליו מידע ביטחוני חשוב ואמר שאינו חושב ושהוא מקווה שנתניהו אינו מושחת אך קרא להקים וועדת חקירה ממלכתית בעניין פרשת הצוללות. ב-23 במרץ ראש הממשלה נתניהו הגיע במפתיע לראיון בחדשות סוף השבוע של קשת 12 באולפן חברת החדשות. בראיון נשאל על ידי המגישה קרן מרציאנו והפרשן הפוליטי עמית סגל שאלות בנושאים שונים, לטענת נתניהו הוא הגיע כי "השקרים הביאו אותי לכאן", זאת בהתייחסות לאמירותיהם של מנהיגי מפלגת כחול לבן נגדו בעניין פרשת הצוללות, הוא קרא לגנץ לחשוף מה היה לו בטלפון שנפרץ, ובקשר לטענות נגדו בקשר לפרשת הצוללות טען נתניהו שראשי כחול לבן מנסים לגרום לו לחשוף סודות מדינה שהוא אינו יכול לחשוף. בתגובה לראיון של נתניהו, ענה גנץ במסיבת עיתונאים בוושינגטון: "לא מכיר סוד מדינה שרמטכ"ל ושר ביטחון לא שותפים בו".

ב-25 במרץ, 15 ימים לפני הבחירות, נורתה רקטה מרצועת עזה ופגעה בבית במושב משמרת שבמועצה האזורית לב השרון, בפגיעה נהרס הבית, נפצעו 7 אנשים. בעקבות הירי החליט ראש הממשלה נתניהו לקצר את ביקורו בארצות הברית ולחזור לישראל לאחר פגישתו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ובכך ביטל את נאומו בוועידת ארגון איפא"ק. בתגובה לירי צה"ל תקף מטרות רבות ברצועת עזה, במקביל הורו בצה"ל על גיוס חלקי של מילואים והורדת שתי חטיבות חי"ר ושריון לגבול רצועת עזה, ובמקביל פתחו מקלטים בעוטף עזה, ערי השרון (הרצליה, כפר סבא, רעננה והוד השרון), אשקלון, באר שבע, ראשון לציון ותל אביב, והוחלט לסגור כבישים באזור הגבול ולהפסיק את תנועת הרכבות בין אשקלון לשדרות. כאמור באותו יום נפגש נתניהו עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בבית הלבן, ובמסגרת הפגישה חתם טראמפ על צו להכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן. באותו הזמן, נאם בני גנץ בוועידת איפא"ק, שם גם נתניהו היה אמור לנאום.

ב-31 במרץ הודיע אריה דרעי כי מפלגת ש"ס לא תשב בממשלה בראשות כחול לבן, בשל התבססות הרשימה על האידאולוגיה של יש עתיד בנושאי דת ומדינה.

לקראת סיום מערכת הבחירות הבטיח הבטיח נתניהו שיקדם "החלת ריבונות ישראלית בהדרגה בשטחי יהודה ושומרון". גוף א-מפלגתי שלכל אורך מערכת הבחירות התנגד לגישה זו הוא "מפקדים למען ביטחון ישראל".

תוצאות

מדובר בתוצאות זמניות מאתר ועדת הבחירות[2]:

 • מס' בעלי זכות בחירה: 6,339,729
 • מס' מצביעים: 4,339,446
 • מס' הקולות הפסולים: 30,983
 • מס' הקולות הכשרים: 4,308,463     
 • אחוז החסימה: 366,123
 • קולות לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה: 366,123
 • קולות לרשימות שעברו את אחוז החסימה: 3,942,340
 • מודד למנדט:


רשימת מפלגות והקולות שקיבלו[3]:

מפלגהקולותמושבים (מנדטים)אחוז הקולות
ליכוד1,139,0793626.5
כחול לבן1,124,8053526.1
ש"ס257,94986
יהדות התורה248,52875.8
חד"ש-תע"ל193,29364.5
מפלגת העבודה191,46164.5
ישראל ביתנו172,95854
איחוד מפלגות הימין159,37353.7
מרצ156,36243.6
כולנו152,61343.5
רע"מ-בל"ד143,86343.3
הימין החדש138,4913.2
זהות117,6702.7
גשר74,6031.7
בט"ח4,6690.1
הרשימה הערבית4,2390.1
צדק חברתי3,8420.1
מגן3,4390.1
צדק לכל3,2810.1
צומת2,4300.1
ישר – דמוקרטיה אמיתית1,4430
זכויותינו בקולנו1,3150
מפלגת האזרחים הוותיקים1,2030
כל ישראל אחים1,1390
הפיראטים8190
פשוט אהבה7330
ארץ ישראל שלנו7000
מהתחלה6640
נ נח הרשימה הממלכתית6240
התקווה לשינוי5960
כלכלה ירוקה – מדינה אחת5550
חינוך5160
מנהיגות חברתית5050
כבוד האדם4810
אחריות למייסדים4270
שווים4010
מפלגת הגוש התנ"כי3800
אני ואתה – מפלגת העם הישראלית3680
איחוד בני הברית2650
ברית עולם2160
מפלגת הרפורמה1430

חלוקת המנדטים הסופית[4]

הליכוד בהנהגת בנימין נתניהו לראשות הממשלהמחל35
כחול לבן בראשות בני גנץ ויאיר לפידפה35
התאחדות הספרדים שומרי התורה תנועתו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"לשס8
יהדות התורה והשבת אגודת ישראל – דגל התורהג8
חד"ש תע"ל בראשות איימן עודה ואחמד טיביום6
מפלגת העבודה בראשות אבי גבאיאמת6
ישראל ביתנול5
איחוד מפלגות הימין הבית היהודי-האיחוד הלאומי- עוצמה יהודיתטב5
מרצ- השמאל של ישראלמרצ4
כולנו הימין השפוי בראשות משה כחלוןכ4
רע"ם-בל"ד הרשימה הערבית המאוחדת ברית לאומית דמוקרטיתדעם4

פיזור הכנסת

ב-30 במאי לאחר שלא הצליח להקים ממשלה פוזרה הכנסת ונקבעו בחירות חדשות לכנסת ה-22 ב-17 לספטמבר אותה שנה.


[1]  מדובר בנקודות שהועתקו מהערך בויקיפדיה (נכון ל-14 באפריל 2019).

[2]  התוצאות הסופיות של הבחירות לכנסת ה-21 יפורסמו ברשומות עד ליום ד', 17 באפריל 2019. עד ליום זה יתכן והתוצאות תשתננה, בשל תהליכי בקרה ובדיקה שונים שמבצעת הוועדה על תוצאות הבחירות.

[3]  מדובר בתוצאות זמניות כפי שהורדו מאתר המכון הישראלי לדמוקרטיה (נכון ל-14 באפריל 2019).

[4]  לפי אתר ועדת הבחירות של הכנסת (נדלה 17/4/2019).

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירת אתר אינטרנט בחינם עם WordPress.com
להתחיל
%d בלוגרים אהבו את זה: