עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

ישיבת ועדת התכנון 13-6-1967

לפי יואב גלבר, בספרו הזמן הפלסטיני[1], התכנס ב-13 ביוני צוות משותף למשרד החוץ, לצה"ל, לשב"כ וליועץ ראש הממשלה לענייני ערבים, שהוטל עליו לבחון חלופות ולהגיש הצעות לגבי הקו שיציג שר החוץ בעצרת [האומות המאוחדות], ולמה שיאמר לאמריקאים על יעדיה של ישראל. כבר בדיון הזה עלו על הפרק שאלות היסוד המטרידות את מדינת ישראל מאז ועד היום, והסתמנו הגישות המנוגדות אליהן, עד שעל-פי פרוטוקול הישיבה אפשר לחשוב שהדיון התנהל בעשור השני של המילניום הנוכחי.

יושב ראש הצוות המשותף, מרדכי גזית, פתח ואמר כי מסתמן מפנה בהתפתחויות באו"ם: "יש התעוררות נגדנו ובעיית ההסברה החריפה … דעת הקהל מתחילה לפנות נגדנו, והודעה בנוגע למי התחיל את המערכה השתנתה." הוא הציע לדון בחלופות ולא בקווים, להכיר בכך ש"ידינו כבולות בגלל דעת הציבור המשולהבת בישראל", ושאל שאלה רטורית: האם מתחיל תהליך של הפיכת המדינה היהודית לדו-לאומית ובהמשך ערבית, והאם צריך להשלים עם התהליך הזה? אחיו, שלמה גזית, בעבר ראש מחלקת מחקר באמ"ן ועתה עוזר שר הביטחון לענייני שטחים, שאל אם על הצוות לדון רק בהשלכות של תוספת האוכלוסייה הערבית, או גם בהיערכות לקראת המערכה המדינית בכללה ובתוך כך בשאלה הפלסטינית. הוסכם שלצוות יינתן מנדט לדון בהיערכות הכוללת.

ראש האגף הערבי בשב"כ, אברהם אחיטוב, פקפק שהשלום מעשי והציע לשים את הדגש על הביטחון. בניגוד לדרוזים ולנוצרים, אמר, ערביי ישראל המוסלמים לא השלימו עם קיום המדינה. הם הפגינו את אי השלמתם בתקופת ההמתנה שלפני המלחמה, ונרגעו רק לאחר שניצחונו של צה"ל היה ברור". השאלה הדמוגרפית, אמר, תעמוד בעתיד על הפרק גם בגבולות הקו הירוק ואין היא צריכה לקבוע לבדה את המדיניות בשטחים. הוא הציעה להעביר פליטים מעזה לגדה ולספח את עזה ואת אוכלוסייתה המקורית. "לגבי האוכלוסייה," אמר, "יש זמן. אפשר לתת תעודות לאחר שנים." הוא הציע לחתור לפתרונות ביניים במקום למהר לפתרונות סופיים, והמליץ "שהליברליזציה האזרחית תהיה מינימלית ואיטית ככל האפשר", כדי שאפשר יהיה לנהל מדיניות של שכר ועונש. מוסכם היה על כל הנוכחים שאת ירושלים המזרחית יש לספח, ואחיטוב אישר שמבחינה ביטחונית השב"כ יוכל להשתלט על תוספת האוכלוסייה הערבית. מרדכי גזית העיר שסיפוח ירושלים ישים לאל אפשרות של הסדר עם חוסיין בשאלת הגדה, אך גם הרהר בקול שמא המלך בעצם אינו מעוניין בגדה בגלל אוכלוסייתה הפלסטינית.


[1]  ראה: עמודים 67-66.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: