עם WordPress.com אפשר לעצב אתרים כאלה
להתחיל

פגישות של נציגי האופוזיציה עם ההנהגה במצרים

לפי אבי שילון, בספרו תוגת השמאל, יצאה בנובמבר 1980 משלחת של בכירי העבודה – ובהם  שמעון פרס, אבא אבן וחיים בר-לב – לסדרת מפגשים עם ההנהגה המצרית בקהיר. לטענתו, חשיפתם של המפגשים האלו לראשונה מסייעת לשפוך אור על תפיסותיהם של מנהיגי המזרח התיכון ועל גישתם האותנטית לסכסוך.

באחת הפגישות ביקש שר החוץ המצרי בוטרוס ראלי לברר את מידת הנסיגה שישאל תיאות לה אם השמאל ישוב לשלטון.

אבן הסביר כי, "לא תהיה ממשלה שתשוב ל-1967. ההסכמה [של ממשלת גולדה, ולפניה של ממשלת אשכול] ל-242 נבעה מהסכמת ארצות הברית ובריטניה שלא נאלץ לשוב ל-67'".

פרס, מצידו, העדיף להשיב במשל ציורי: "בעיית ישראל דומה לבחורה מודרנית שיש לה צדדים רחבים שונים, אבל מותניים צרים. זה טוב לבחורה. אבל מסוכן למדינה".

ראלי הגיב בשנינה שוביניסטית משל עצמו "כאן מסתבר שיש לנו טעם שונה".

שעלה נושא שיתופו של אש"ף במשא ומתן, הסביר פרס מדוע גם מפלגתו תתנגד לכך: "פתרון אש"ף אינו אפשרי כי הם לא יסכימו לפירוז מדינתם. ויש כאן יותר מדי צבאות".

בהמשך הוסיף ראלי טרוניה אחרת: "יחסיכם המיוחדים עם דרום אפריקה יוצרים לנו בעיה קשה בעולם השלישי, כי מבקרים אותנו על התמיכה בכם למרות היחסים האלה".

פרס: "אבל לכם עצמכם קשרים עם דרום אפריקה".

"זה לא חשוב", סיכם ראלי, "העיקר הוא התדמית".

רישום של שיחה אחרת, שהתקיימה למחרת עם סאדאת ועסקה בבחירות לנשיאות ארצות הברית, שם הפסיד קרטר הדמוקרטי לרונלד רייגן הרפובליקאי, מגלה כי נשיא מצרים חשב "שקרטר איבד את השלטון בגלל חוסר האינטליגנציה שלו וחוסר כושר ההחלטה שלו". ב-9 בנובמבר נפגשה המשלחת עם סגן נשיא מצרים חוסני מובארכ. במהלך השיחה הזאת – שהתנהלה על רקע דיווחים כי ממשלת הליכוד מתכוונת, בתמיכתם של כמה מבכירי העבודה, להחיל את הריבונות הישראלית על רמת הגולן – ניסה מובארכ לשכנע את הישראלים להימנע מסיפוח הגולן. מובארכ טען כי החלת הריבונות תשרת דווקא את נשיא סוריה, חאפז אל-אסד, והסביר כי רמת הגולן אינה נחוצה לאסד במיוחד, אבל המשך המאבק עליה מסייע לו להצדיק את שלטונו בשם המאבק ההכרחי בישראל הכובשת. "למה לכם חוק רמת הגולן? זה חומר מצוין להנצחת משטר הבעת' של אסד. זה חיוני בשבילו ובשביל הרוסים". כשעלה הנושא הפלסטיני טען פרס – בדיוק כשם שטען לימים על עיתויו של הסכם אוסלו – כי הזמן בשל להתקדמות בגלל חולשתו של אש"ף. הוא אף הציע להתחיל את המשא ומתן עם פתרון מוסכם לרצועת עזה, ובהמשך לחתור להעברת שטחי יהודה ושומרון לירדן במסגרת קונפדרציה שתקום. "יש להתחיל עם עזה ורק אחר כך עם הגדה. אש"ף נחלש. צריך להזכיר לירדנים כל הזמן שהם מוזמנים להמשך המשא ומתן".

[…]

לא רק הסוגיה הפלסטינית עלתה בשיחה עם מובארכ. לאור התפנית האסטרטגית שאפיינה את המשטר המצרי מאז ראשית שנות השבעים, עם החלטת סאדאת להעדיף אוריינטציה אמריקאית, מובארכ נשמע בשיחה כמי שמוטרד בעיקר מהתחזקותה של ברית המועצות במזרח התיכון. במקביל, ולא בפעם היחידה, כפי שהתברר בשיחות נוספות, הוא הביע סלידה מהמלך חוסיין וממשטרו.

נראה כי עומקם של השסעים בעולם הערבי, כפי שהדבר עלה במהלך השיחות, השפיע על פרס, אם כי הוא פירש את השסעים האלה באופן שונה מעט מזה של מובארכ. זמן קצר לאחר מכן, בנאומו בוועידת האינטרנציונל ב-13 בנובמבר 1980, טען פרס כי ישראל צריכה לחתור להשיג את ההסכם הבא עם ירדן, אך לדחות את האופציה להסכמים עם סוריה ועיראק, כי המשטרים במדינות האלה אינם בעלי כושר הישרדות גבוה, שכן "סוריה מונהגת על ידי מיעוט אתני, מדינה חדשה בסיטואציה בעייתית […] גם עיראק מונהגת על ידי מיעוט לאומי". התממשות התחזית של פרס התעכבה אמנם בכשני עשורים, אבל בראשית המאה ה-21, לאחר התמוטטותה של עיראק של סדאם חוסיין וקריסתה של סוריה למלחמת אזרחים מתמשכת בעקבות "האביב הערבי", הוכחה התחזית הזאת כנכונה. אף שלמזרח התיכון יש הזמן שלו, גם בו אי אפשר לעצור את הבלתי נמנע.


הערות שלי: התחזית עדיין לא מומשה במלואה נכון ל-2018. משטרו של סדאם חוסיין נפל בעקבות פלישה אמריקאית ולא בשל לחצים מבפנים. כמו כן, נכון להיום עדיין מדובר במדינת עיראק (אולי מלבד כורדיסטאן שלא הוכרה כמדינה באופן רשמי).

בנוגע לסוריה, נכון לכתיבת שורות אלה משטרו של באשר אל-אסד עדיין מחזיק מעמד ונראה כי הספידו אותו מוקדם מדי.

גם על ירדן אפשר לומר שמדובר בשלטון של מיעוט – הבדואים – על רוב – פלסטינים. גם שלטון זה עדיין מחזיק מעמד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: