ברבור שחור

במאה ה-16, כשרצו לומר באירופה שמשהו הוא בלתי אפשרי, לא ייתכן, נהגו להשתמש בביטוי "ברבור שחור". מטבע לשון זה תיאר אירוע שלא יכול להתרחש במציאות, בדיוק כמו שעד אותה תקופה היה ברור באירופה שיש רק ברבורים לבנים ולמעשה לא קיים בטבע ברבור שחור. כלומר, כל העדויות ההיסטוריות עד לאותה תקופה דיווחו כי לברבורים יש נוצות לבנות בלבד ולכן המסקנה היא שאין דבר כזה ברבור שחור. בשנת 1697 העולם המערבי הוכה בתדהמה – באוסטרליה הרחוקה התגלו ברבורים שחורים.

כלומר, ההנחה החד משמעית שאין ברבורים שחורים הופרכה ברגע אחד על ידי תצפית אחת שהוכיחה את ההפך המוחלט. למעשה, צריך רק תצפית אחת שתפריך מאות שנים של עדויות היסטוריות. במאה ה-17 השתנתה משמעותו של הביטוי "ברבור שחור" ומאז הוא מצביע על כך שאירוע הנתפס כבלתי אפשרי יכול להתגלות מאוחר יותר כאפשרי ביותר.

בשנת 2007 הציג הפילוסוף נאסים טאלב את תאוריית הברבור השחור אותה הוא גיבש במשך מספר שנים. לפי הגדרתו של טאלב, ברבור שחור הוא אירוע החורג מעבר לצפוי באותה סיטואציה ואותו יהיה מאוד קשה לצפות. אירועים המוגדרים כברבורים שחורים הם בדרך כלל אקראיים ובלתי ניתנים לצפייה.

לברבור שחור יש שלוש תכונות עיקריות; ראשית, אירוע זה הוא חריג באופן שכמעט איננו מתקבל על הדעת בהתבסס על אירועים שהתרחשו בעבר. אירוע כזה הינו הפתעה גמורה ומוחלטת לצופה בו שיוכה בתדהמה לנוכח התרחשותו. שנית, לאירוע יש השפעה קיצונית ביותר על העתיד. ושלישית, למתבונן באירוע לאחר התרחשותו ישנו הרושם או האמונה שניתן היה לצפות אירוע זה מבעוד מועד.

ברבור שחור הינו high impact low frequency event – כלומר, השפעתם של אירועים אלה על העתיד הינה קיצונית אך תדירות התרחשותם נמוכה.

תיאוריית הברבור השחור גורסת כי מספר קטן של ברבורים שחורים מסביר כמעט כל דבר המתרחש בעולמנו. החל מהצלחתם של רעיונות, דרך פריחתן של דתות, פריצתן של מלחמות ועד לעלייתן ונפילתן של מעצמות, מדינות וכלכלות. יתר על כן, אפילו האירועים המשמעותיים ביותר בחיינו האישיים והזוגיים הינם למעשה אוסף של ברבורים שחורים. כלומר, ברבור שחור איננו בהכרח אירוע בעל השפעה בקנה מידע עולמי וייתכן שהשפעתו הקיצונית הינה על אדם יחיד, שהוא הצופה המופתע.

לדוגמא, נניח שתרנגולת חביבה מטופלת ברכות ומואכלת בנדיבות יום יום על ידי הלולן שלה. ככל שהימים עוברים, התרנגולת משמינה יותר ויותר, ומרגישה יותר ויותר בטוחה בחיים שלה, ביציבות הסביבה שלה ובלולן שלה. בכל יום שעובר עולה רמת האמון של התרנגולת בלולן הנאמן והמסור וכעבור מספר חודשים היא מגיעה לשיאה. מבחינת התרנגולת, כאשר היא מביטה על רצף אירועי העבר, היא מסיקה שמכיוון שכל יום היה יותר טוב מהיום הקודם לו, גם מחר יהיה יותר טוב מהיום. תהליך זה מכונה במדע בשם אינדוקציה – הסקת מסקנות ממספר מקרים פרטיים ומעבר לקביעה כללית. אם כל יום בעבר היה טוב אז מחר חייב להיות טוב גם כן.

ומה קרה לתרנגולת שלנו? היא התעוררה בבוקרו של יום המחר וגילתה את האמת הנוראה. בניגוד לכל אירועי העבר, לטוב ליבו של הלולן, לסיפור חייה המופלא ולנסיונה העשיר,היום הוא ערב יום העצמאות ובעוד מספר שניות ייגדע באחת פתיל חייה וגופה יועלה לזבח על המנגל הקרוב…

כלומר, ערב יום העצמאות הוא ברבור שחור עבור התרנגולת שכן הוא עומד בשלושת התנאים: אירוע חריג שמהווה הפתעה מוחלטת לצופה בו (התרנגולת המסכנה), לאירוע יש השפעה קיצונית על העתיד (למעשה הוא כל כך קיצוני שהוע גודע את עתידה של התרנגולת) ורגע לפני מותה נוצר בה הרושם שניתן היה לצפות זאת (לא סתם נעלמו חברותיה בחול המועד פסח).

מצד שני, אירוע זה הוא ברבור לבן עבור הלולן שכן הוא זה שהפך אותה בכוונת תחילה לסטייק עוף…

הדוגמא המפורסמת ביותר המתארת ברבור שחור הינה אירועי ספטמבר 2001 בארה"ב, מתקפת המטוסים על מרכז הסחר העולמי והפנטגון. אירוע זה עומד גם כן בשלושת התנאים המגדירים ברבור שחור. ראשית, אין ספק שהוא היה חריג וכל מי שצפה בו בכל מקום בעולם הוכה בתדהמה. שנית, השפעתו על העתיד ניכרת היום בכל שדה תעופה בעולם. רמת האבטחה עלתה באופן ניכר וממשלות ממשיכות להעלות אותה יותר ויותר, דבר המשפיע באופן ניכר על התנהלות הנוסעים ועל המשאבים האדירים שהוקצו לשם כך. ושלישית, במבט לאחור התגלו ראיות חותכות להתחזוקתה של תנועת אל קאעדה וכוונתה ליזום אירוע משמעותי ואפילו ישנן עדויות שמסרים סמויים הועברו דרך האינטרנט ע"י פעילי הארגון טרם ביצוע ההתקפה.

מקור: מה הקשר בין Flame, סטוקסנט וברבורים שחורים?

לקריאה נוספת

נאסים ניקולס טאלב, הברבור השחור, תרגום מאנגלית, דביר, 2007.

נאסים ניקולס טאלב,  תעתועי האקראיות,  ספרי עליית הגג / ידיעות ספרים, 2008.

תגובה אחת על “ברבור שחור

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירת אתר אינטרנט בעזרת WordPress.com
להתחיל
%d בלוגרים אהבו את זה: